Tüm Hesaplar Değişti: Asgari Ücrette Heyecan Yaratan Rakam Verildi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Tüm Hesaplar Değişti: Asgari Ücrette Heyecan Yaratan Rakam Verildi

Canlı yayında açıklamalarda bulunan gazeteci Şaban Sevinç, asgari ücret ile ilgili kulislerde konuşulan oldukça dikkat çeken bir rakamı gündeme getirdi.

Çalışma Hayatı 18 Ekim 2022 18:35 0
Tüm Hesaplar Değişti: Asgari Ücrette Heyecan Yaratan Rakam Verildi

2023 asgari ücret zammı için heyecanlandıran açıklama geldi. En son yüzde 58'lik ve yüzde 64'lük bir artışın olabileceğine dair beklentiler konuşulurken son gelen bir açıklama herkesin heyecanlanmasına neden oldu. İşte son dakika haberinin detayları...

Milyonlarca çalışan ve iş veren yeni asgari ücretin ne kadar olacağını merak ederken asgari ücret ile ilgili farklı rakamlar konuşulmaya devam ediliyor. İşte asgari ücret zam oranı ile ilgili tahminler ve kulislerde konuşulan rakamlar...

ASGARİ ÜCRET İÇİN '8 BİN 690 TL' DİLE GETİRİLMİŞTİ

Geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın, "2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir" demişti. Bütçede en dikkat çeken kalem ise ‘işveren sigorta prim desteği’ olmuştu. 2022 bütçesinde 43.1 milyar TL olan ‘işveren sigorta prim desteği’ önümüzdeki yılda 68,1 milyar TL olarak belirlenmişti. Buna göre toplam yüzde 58 artış hedeflenen sigorta prim desteği ile aynı oranda asgari ücret artışı olması halinde yeni asgari ücretin net 8 bin 690 TL olması beklenmeye başlamıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in de asgari ücretle ilgili yaptığı "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" açıklaması bu beklentiyi güçlendirmişti.

"ASGARİ ÜCRET 9 BİN 500 LİRAYA KADAR ÇIKABİLİR"

HaberGlobal canlı yayınında gazeteci Şaban Sevinç, asgari ücret ile ilgili kulislerde konuşulan oldukça dikkat çeken bir rakamı gündeme getirdi. Sevinç, başka bir kanalda konuşurken bir ismin Bakan'dan aldığı bilgiye göre asgari ücretin 9 bin 500 liraya kadar çıkabileceğini söylediğini aktardı. Bunun yüzde 40 civarında bir maliyeti olduğunu ve işçi başına işverene 13 - 13 bin 500 liralık bir maliyetin görüldüğünü vurguladı.

Öte yandan Sevinç, Bakan Bilgin'in ortada konuşulan rakamların gerçekçi olmadığını, daha sürecin olduğunu ve taraflarla konuşmadan bu rakamların konuşulmaması gerektiğini söylediğini bir kez daha hatırlatarak, beklemek gerektiğini ve beklentinin şimdiden yükseldiğini belirtti ve bundan sonra 9 bin TL'nin altında belirlenecek bir asgari ücretin hayal kırıklığı yaratabileceğini ifade etti.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret zammı Aralık ayında belli olacak. Aralık'ta başlayacak asgari ücret tespit komisyonu toplantısında asgari ücret zammı belirlenecek ve Aralık ayının son haftasında yeni rakam belirlenecek.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç