Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Asgari Ücrette Kritik Rakamı Açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Asgari Ücrette Kritik Rakamı Açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yapmış olduğu açıklamada asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olabileceğine dair önemli bir ipucu verdi.

Çalışma Hayatı 17 Ekim 2022 20:21 0
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Asgari Ücrette Kritik Rakamı Açıkladı

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yapmış olduğu açıklamada asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olabileceğine dair önemli bir ipucu verdi.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zammı ile ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde ‘işveren sigorta prim desteği’ yüzde 58 artırılacağı söylenirken artışın asgari ücrete yansıması durumunda yeni asgari ücretin ne kadar olacağı da ortaya çıkmış oldu.

Milli Gazete'nin haberine göre; Asgari ücreti belirlemede önemli bir kalem olarak kabul edilen “işveren sigorta prim desteği” 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’nde açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılan açıklamada “2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

YENİ ASGARİ ÜCRETİN 8 BİN 690 TL OLMASI ÖNGÖRÜLÜYOR

‘işveren sigorta prim desteği’ önümüzdeki yılda 68,1 milyar TL olarak belirlenirken açıklanan söz konusu artışın asgari ücrete yansıması durumunda 5 bin 500 TL olan ücretin 8 bin 690 TL’ye çıkması öngörülüyor.

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son yaptığı açıklamasında asgari ücret zammı ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı;

"Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" 

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç