Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıklamıştı! TOKİ 150 Bin Sosyal Konut Projesi'nde Peşinat ve Taksit Sayısı Belli Oldu 2022 Başvuru!

Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıklamıştı! TOKİ 150 Bin Sosyal Konut Projesi'nde Peşinat ve Taksit Sayısı Belli Oldu 2022 Başvuru!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 150 bin sosyal konut projesinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Peşinat tutarının ev fiyatının yüzde 10'u ve 20 yıla kadar vade seçeneğinin olacağı öğrenildi. işte diğer önemli detaylar...

TOKİ Başvuru 5 Ağu 2022 16:28 1
Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıklamıştı! TOKİ 150 Bin Sosyal Konut Projesi'nde Peşinat ve Taksit Sayısı Belli Oldu 2022 Başvuru!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 150 bin sosyal konut projesinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Peşinat tutarının ev fiyatının yüzde 10'u ve 20 yıla kadar vade seçeneğinin olacağı öğrenildi. işte diğer önemli detaylar...

Düşük ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapmaya devam eden TOKİ, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini başlattı. Vatandaşların yüzde 10 peşinat ödeyerek kalan ödemeyi de taksit şeklinde gerçekleştirecek projede 200 binden fazla konutun inşa edileceği tahmin ediliyor.

Konut fiyatlarındaki artışlar ile konut sahibi olmak neredeyse imkansız hale gelmişken TOKİ konut sahibi olmak isteyenlerin imdadına yetişti. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması için başlatılan TOKİ projesinde yüzde 10 peşinat ödeyerek ev sahibi olunabilecek. Vatandaşlar ücretin kalan kısmını kira öder gibi taksitle tamamlayacak.

SADECE YÜZDE 10 PEŞİNAT YETİYOR!

Sabah gazetesinin haberine göre; Yeni sosyal konut hamlesi de Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olacağı için 81 ilde bu sayının gelen talebe göre 200 bini geçeceği de belirtiliyor. Projeyle ilgili tüm detaylar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından eylül ayında açıklanacak.

240 AY VADE YAPILACAK

Hâlihazırda ev sahibi olmayan, herhangi bir mal veya mülk için hissedar olmayan dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle ev sahibi olacak. Kuraya katıldıktan sonra ev almaya hak kazanan vatandaşlar, 20 yıla varan vade seçenekleriyle kira öder gibi ev taksiti ödeyecek.

Bu arada, şehit yakınları ve gaziler için satışta özel kontenjan açılacak. Evler için belirlenmesi beklenen peşinat tutarı ise evin fiyatının yüzde 10'u civarında olacak. 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlanması beklenen dairelerin fiyatları ise henüz netleşmedi.

MALİYETİ DEVLET KARŞILAYACAK

Vatandaşın erişilebilir şartlarda ev sahibi olmasını sağlamak, fahiş artan kira rakamlarını düşürmek, salgın döneminde daralan konut arzını hızla artırarak, inşaat sektörünü canlandırmak amaçlanıyor.

Vatandaşın kira öder gibi ev sahibi olacağı projede konutlar asgari ücretli ailelerin erişebileceği fiyat ve koşullarda inşa edilecek. Artan inşaat maliyetleri ve arsa sorunu konusunda, tüm gerekli sübvansiyonları devlet karşılayacak.

GENÇLERE ÖZEL KOTA AYRILACAK

TOKİ'nin daha önce yaptığı sosyal konut projelerini içeren kampanyalarda evi olmayan emeklilere de ayrı kota oluşturulmuştu. Yeni projede ise dar gelirliler, emekliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve yeni evlenecekler de ayrı kota içinde değerlendirilecek.

Anadolu şehirleri ve İstanbul'da belirli aile geliri üst sınırı ve daha önce evi olmaması koşullarının aranacağı kampanyada, başvurular ardından kura yolu ile konut edinimi sağlanacak.

PROJENİN ADI YETTİ FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut hamlesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal konutların hayata geçirildiğinde gayrimenkul fiyatlarının düşeceğine vurgu yapan Kurum, "Bu projeyi duyurmamızla birlikte düşüşe geçmeye başladı. Hem kiralar hem de gayrimenkul fiyatları düşecek. Vatandaşlarımız çok düşük taksitlerle konut sahibi olabilecek" dedi.

İSTANBUL'A ONBİNLERCE YENİ KONUT

Sosyal konut hamlesinde İstanbul'a önemli bir pay ayrılacağını ifade eden Bakan Kurum, '81 ilimizde olduğu gibi; İstanbul'umuza yeni on binlerce konut kazandıracağız.

Gençlerimize, yeni evli kardeşlerimize, engelli kardeşlerimize, emeklilerimize, şehit ve gazi ailelerimize özel kontenjanlar ayıracağız. Evi olmayan tek bir kardeşimiz kalmayana dek bu çalışmayı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz" diye konuştu.

DETAYLAR EYLÜLDE AÇIKLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlattıklarını aktaran Bakan Kurum, söyle devam etti: "Sosyal konut projesinde toplamda 1 milyon 170 bin rakamına ulaştık.

Bu sayı dünyanın hiçbir yerinde yok. 1 milyon 170 konutu bitirdik ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Sayın Cumhurbaşkanımız milletimize eylül ayında yeni bir sosyal konut projesini yapacağımızı müjdelediler. Çalışmaları hızlı bir şekilde yürütüyoruz

Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişi için Facebook Grubumuza TIKLA KATIL

İLGİLİ HABER:  TOKİ 150 Bin Sosyal Konut Başvurusu İl İl Liste: Hangi Şehre Kaç Ev Yapılacak? Haberi Okumak İçin TIKLAYIN

TOKİ BAŞVURUSU BAŞLIYOR

TOKİ sosyal konut başvurusu Eylül ayının ilk haftasında başlayacak. Başvurular başladığında bildirimle takipçilerimize haber vereceğiz. Haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 12 Gün Önce
Peşinat. Daire 1000000 yüzde onu yüz bin lira