Uzman Öğretmenlik Başvurusu Başlıyor: İşte Başöğretmenlik Başvuru Şartları

Uzman Öğretmenlik Başvurusu Başlıyor: İşte Başöğretmenlik Başvuru Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve uzman öğretmenlik başvurusunun detaylarına yer verildi.

Eğitim 31.5.2022 20:19 0
Uzman Öğretmenlik Başvurusu Başlıyor: İşte Başöğretmenlik Başvuru Şartları

Uzman öğretmenlik başvurusu başlıyor. İşte başvuru şartları ve başvuru şekli.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada 2022 yılı uzman öğretmenlik başvurusunun 1 Haziran 2022 tarihinde başlayacağını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı, başvuruların nasıl yapılacağına dair detayları da adaylarla paylaştı. 

BAŞVURU VE SINAV İLE EĞİTİM TAKVİMİ

BAKAN ÖZER AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Eğitim programının hangi tarihlerde gerçekleşeceği, başvurusundan eğitim süreçlerine ve sınav süreçlerine kadar takvimin sonuçlarının açıklanmasına kadar tüm tarihlerin yer aldığı bir takvim. Buna göre 500 binin üzerinde öğretmeni ilgilendiren uzman öğretmenlik ve başöğretmenlikle ilgili eğitim programının başvuruları 1-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Uzman öğretmenlik eğitimleri, 18 Temmuz-5 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Başöğretmenlik eğitimleri de yine uzman öğretmenlik eğitimleriyle aynı tarihte 18 Temmuz'da başlıyor. Oradaki eğitim saati daha fazla olduğu için 19 Eylül'de nihayetlenmiş olacak. Eğitimlerini tamamlayan uzman öğretmenlerimizin başöğretmen olabilmeleri, sınav tarihi itibarıyla 10 yılını ve eğitimlerini başarıyla tamamlamış olan öğretmenlerimizin de uzman öğretmen olabilmeleriyle ilgili sınavı da 19 Kasım'da gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

İNANIYORUM Kİ...

Eğitim süreci hakkında konuşan Bakan Özer, "İnanıyorum ki çok verimli bir eğitim süreci olacak ve eğitim sistemimiz bu öğretmenliği bir kariyer sistemi olarak tasarlayan kanun ve yönetmelik çerçevesinde çok daha kaliteli, öğretmenlerin sürekli öğrenenler olduğu bir sisteme, ilk mayalarının atıldığı bir döneme doğru adım adım evrilecek. Yeni takvimin ve yönergenin de öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI: UZMAN ÖĞRETMENLİĞE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Uzman öğretmenlik başvurusu yapacak adaylarda aranan başvuru şartları şu şekilde:

"Uzman Öğretmenlik Eğitim Programına yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla adaylık dâhil öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan öğretmenler, Başöğretmenlik Eğitim Programına ise yazılı sınava başvuru tarihinin son günü itibarıyla uzman öğretmenlikte en az on yıl hizmeti bulunan uzman öğretmenler başvuruda bulunabilir."

BAŞÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı resmi sayfasından yayınlanan sınav takvimine baktığımızda başvuruların 1 Haziran 2022 tarihinde başlayacağına yer verildiği görüldü. Başvurular internet üzerinden alınacak. meb.gov.tr adresinden başvuru ekranı duyurulacak. 

Öğretmenlik Kariyer Basamakları Mesleki Gelişim Çalışmaları Ve Eğitim Programına İlişkin Yönergeye ulaşmak için tıklayın

Yönerge Ek-1'e ulaşmak için tıklayın

Yönerge Ek-2'ye ulaşmak için tıklayın

Yönerge Ek-3'e ulaşmak için tıklayın

Finans7.com |  Ankara

Yorumlar (0)

Seç