UKOME'den Yüzde 40 Zam Çıktı: İşte İstanbul'da Metro-Metrobüs-Minibüs-Taksi Ücretleri

UKOME'den Yüzde 40 Zam Çıktı: İşte İstanbul'da Metro-Metrobüs-Minibüs-Taksi Ücretleri

UKOME toplantısı sona erdi ve İstanbul'da toplu taşıma ile taksi minibüs ücretlerine yüzde 40 zam yapılması kararlaştırıldı.

Ekonomi 06.4.2022 11:27 0
UKOME'den Yüzde 40 Zam Çıktı: İşte İstanbul'da Metro-Metrobüs-Minibüs-Taksi Ücretleri

İstanbul'da taksi ve toplu taşıma ücretlerine zam geldi.


Son günlerin tartışmalı konusu İstanbul'da toplu taşıma ücretleri ile taksi ücretlerine yapılacak zam konusu oldu. Önceki gün yapılan toplantıdan da zam kararı çıkmayınca İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma Bakanlığı arasında tartışma çıkmış,i Ulaştırma Bakanlığı zam miktarının fazla olduğunu belirtmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "İETT’yi, metroyu, deniz ulaşımını, taksi, dolmuş ve otobüs esnafımızı batırmaya yönelik kararlara imza atanları kınıyorum. Bu noktadan sonra İstanbul’da toplu taşımada yaşanacak her türlü sorunun müsebbibi, vicdanını siyasete teslim etmiş malum UKOME üyeleri ve kurumlarıdır." demişti.


Bu açıklamalar ve tartışmaların gölgesinde bugün UKOME toplantısının yeniden yapılmasına karar verildi. Kararın ardından toplantı başladı ve UKOME zam kararını onayladı. Yapılan son dakika açıklamasına göre toplu taşıma ücretlerine yüzde 40'lık bir zam uygulanacağına yer verildi. Zam kararının ardından yeni biniş ücretleri de belli oldu.


5.48 TL seviyesinde olan tam Elektronik Bilet Ücreti 7.67 TL seviyesine çıkarıldı.

430 lira olan tam abonman ücreti 601 liraya çıkarıldı.

78 lira seviyesinde olan öğrenci abonman ücreti ise 109 liraya çıkarıldı.

İlk aktarma ücreti 3,92 TL'den 5,48 TL'ye çıkarıldı.


MİNİBÜS VE TAKSİ ÜCRETLERİNE ZAM

Sarı taksi ve minibüs ücretlerine de zam geldi. Buna göre yeni fiyatlar şu şekilde:


Sarı taksi açılış ücreti 7 liradan 9.8 liraya çıkarıldı.

Kısa mesafe ücreti 20 liradan 28 liraya çıkarıldı.

Minibüs indi bindi ücreti 3,75 TL'den 5.24 TL'ye çıktı.

Okul servis ücreti 554 liraya çıktı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından toplantıdan sonra yapılan açıklamada toplu taşıma, metro, metrobüs, tramvay, taksi, minibüs, servis, personel servis ile diğer ücretlerin yeni tarifeleri resimli şekilde paylaşıldı. Tam liste aşağıdadır:Yorumlar (0)

Seç