Son dakika Meclisten geçti: İlk evini alacaklara devletten 150 bin TL: İşte başvuru

Son dakika Meclisten geçti: İlk evini alacaklara devletten 150 bin TL: İşte başvuru

Son dakika haberi: Yeni Evim Konut Finansman paketinde ilk evini alacak vatandaşlara 150 bin liradan fazla destek ödemesi yapılacağına yer verildi.

Emlak 24 Ocak 2023 09:35 1
Son dakika Meclisten geçti: İlk evini alacaklara devletten 150 bin TL: İşte başvuru

İlk evini alacaklara devletten 150 bin lira destek.

İlk evini alacak vatandaşlara devlet desteği açıklaması geldi. Önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde konut finansman kanun teklifinin görüşmeleir yapıldı. Yapılan görüşmelerden sonra kanun komisyondan geçti. Genel kurula sevk edilen kanun teklifine baktığımızda ilk eivni alacak vatandaşlara 150 bin liralık destek ödemesi yapılacağına yer verildi.

YENİ EVİM KONUT FİNANSMANI

Yeni evim konut finansman paketine baktığımızda vatandaşlara 0.69 faizli kredi verileceği ve vatandaşların ucuz faizli kredi ile ev sahibi olabileceğine yer verildi.

150 BİN LİRADAN FAZLA DESTEK VERİLECEK

Söz konusu konut kredisi kapsamında ev alacak vatandaşlara ilk 3 yıl taksit indiirmi olacak ve ödenecek taksidin yarısı civarında bir tutar, devlet tarafında ödenecek. Söz konusu krediye başvuru yapacak vatandaşların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

Finansman desteğinden yararlanacak kişilerin konutunun olmaması (Kırsaldaki evler, devremülker bu kriter kapsamında değerlendirilmez. Hanede (eş ve 18 yaş altı çocuklar dahil) en az 1 tane %50 ve üzeri hisseli konut tapusu varsa ya da hisse oranına bakılmaksızın hanede birden fazla hisseli konut tapusu varsa programdan yararlanılamayacaktır)

Son 1 yıl içinde konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması

1. ve 2. bölge için son 1 yılda o ilde ikamet etmesi

Hanehalkı toplam geliri dikkate alan bir program

18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecektir.

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacaktır.

Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecektir.

DEVLET DESTEĞİ NASIL OLACAK?

Yeni Evim Konut Finansman paketi kapsamında ev alacaklara devlet desteği verilecek. Verilecek destekte ilk sene taksitin yarısından fazla devlet desteği olacak. 0.69 faizli çekilecek kredide geri ödeme şu şekilde olacak:

Kredi Aylık ödeme Toplam Ödeme
2 milyon TL    19.438    3.498.790
1 milyon TL    9.719    1.749.395

BAŞVURU

Başvurular 3 adımda yapılabilecek. Başvuru yapmak isteyenlerin aşağıdaki adımları takip ederek başvurusunu yapması gerekmektedir:

Emlak Konut Genel Müdürlüğü, TOBB, GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı şirketlerin projeleri ile teknik ve mali kriterleri karşılayan firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri Yeni Evim kampanyasına dahil olabilecek. Konut üreticileri kriterlere uygun yapılan konut projelerini web sitesinde ilan edecekler.

Konut almak isteyenler daireyi bulur ve finans kuruluşlarına başvurur.

Finans kuruluşu hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetler. Uygun olan projeler için krediyi tahsis eder. Kişiler mevcut bankacılık teamülleri çerçevesindeki ödeme gücü kriterlerine tabi olacaktır.

Emlak Konut kampanyası için TIKLAYIN

GYODER üye emlak, inşaat müteahhit şirketleri için TIKLAYIN

İNDER üye emlak, inşaat müteahhit şirketleri için TIKLAYIN

KONUTDER üye emlak, inşaat müteahhit şirketleri için TIKLAYIN

Türkiye Müteahhitleri Birliğine üye emlak, inşaat müteahhit şirketleri için TIKLAYIN

İMKON üye emlak, inşaat müteahhit şirketleri için TIKLAYIN

Kadın erkek konutlara başvuru yapacaklarla bilgi alış verişi için Facebook grubumuza TIKLA KATIL

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 12 Gün Önce
devletin 150 bin liralik desteginin geri odemesi nasıl olacak