Maliye Bakanlığı Açıklaması Sonrası Dolar ve Altın Fırladı (Neden Yükseliyor?)

Maliye Bakanlığı Açıklaması Sonrası Dolar ve Altın Fırladı (Neden Yükseliyor?)

Son dakika haberi: Dolar kuru, Maliye Bakanlığı'nın açıklaması sonrasında sert çıktı.

Döviz 09.6.2022 23:09 0
Maliye Bakanlığı Açıklaması Sonrası Dolar ve Altın Fırladı (Neden Yükseliyor?)

Müdahale sonrası bir miktar düşen dolar kuru, müdahale sonrasında sert çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve yeni ürün tanıtıldı. 

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi sadece gerçek kişilere sunulacak. 3 ayda bir kupon getisi olacak. Asgair ödemeler olacak. 

HİÇBİR ŞEY

Bu açıklama sonrasında bir açıklama yapan Hatice Kolçak, "Bu hiçbir şey" dedi. 

DOLAR FIRLADI

Açıklama sonrasında 16.80 TL seviyesine gerileyen dolar kuru, bu açıklamadan sonra hızlı şekilde yükselişe geçti. Gelen son dakika bilgilerine göre dolar kuru saniyeler içinde 17.21 TL seviyesine kadar çıktı. 

Gram altın ise 1004 TL'den 1015 liraya çıktı.

Kolçak, "Bu ekonomi paketinden mühim bir şey bekliyorduk. Ama gelmedi. Bu devlet içi borçlanma gerçek kişilere sunulacak. Ama hangi getiriye göre olacak. Oranı bilmiyoruz. Sadece bildiğimiz bir getiriye göre oran belirlenecek ve 3 ayda bir kupon ödemesi yapılacak." dedi. 

Kolçak "Çok önemli bir şey olsaydı hiç haber verilmeden açıklanırdı. Ben hiç satmadım beklemeyi tercih ettim. Eğer büyük birt şey olsaydı Cumhurbaşkanı açıklama yapardı böyle sosyal medyadan açıklanmazdı. Mesela kaleye gol atılacak siz pozisyon aldınız. Penaltı atılacak ve siz penaltının nerden geleceğini bilmiyorsunuz. Biz de bu akşam bunu bekledik. Golü bekledik. Ama geçen zaman içinde sert bir gol gelmediğini gördük. Ama gördüğümüz gibi pek bir şey çıkmadı." dedi. 

NEDEN ÇIKTI?

Dolar kuru,  süper bono beklentisi ile hızlı şekilde düşerken GES açıklamasının gelmesi sonrasında dolar kuru yeniden yükselişe geçti. 

Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç