Gençler Dikkat! İŞKUR Bu Eğitime Katılanlara 6 Bin 960 TL Veriyor...

Gençler Dikkat! İŞKUR Bu Eğitime Katılanlara 6 Bin 960 TL Veriyor...

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), iş arayışında olanlara sevindiren haber geldi!  İŞKUR mesleki eğitim konusunda yeni projelere imza atıyor. İşte detayları...

İŞKUR İlanları 24 Tem 2022 21:09 0
Gençler Dikkat! İŞKUR Bu Eğitime Katılanlara 6 Bin 960 TL Veriyor...

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), iş arayışında olanlara sevindiren haber geldi!  İŞKUR mesleki eğitim konusunda yeni projelere imza atıyor. İşte detayları...

İŞKUR tarafından hayata geçirilen önemli bir projenin detayları da belli oldu. Projeden yararlanmak isteyen vatandaşların, detaylı projeyi gözden geçirmeleri gerekiyor. İşte tüm detaylar....

İŞKUR YENİ FIRSATLAR SUNUYOR

İŞKUR tarafından uygulamaya koyulan kurslar, ülkemizin içinde bulunduğu duruma göre vatandaşların istihdam edilme konusunda birçok vatandaşa kapı açılmış ve yeni fırsatlar sunmuş olacak.

İŞKUR tarafından belirli vatandaşlara verilen bu ödemeler, dul ve yetim maaşı, engelli aylıkları gibi sosyal destek ödemesinden sağlanacak bir uygulama olduğu belirtildi ve belli tutarlarda vatandaşlara ödeme yapılıyor.

Kurum tarafından organize edilen kurslara katılmak isteyenler, günlük olarak cep harçlıklarını almanın yanı sıra aynı zamanda meslek sahibi de olabilecekler. Olumlu yönde istihdamı etkileyen bu uygulama, mesleki eğitim kursları adı altında meslek sahibi yapmanın yanı sıra iş sahibi de olmalarını sağlıyor.

BAZI ŞARTLAR ARANIYOR

İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim Programları düzenleniyor. Bu programlara başvurular İŞKUR’a yapılırken program kapsamında başvuranlar bir işe yerleştirilecek ve maaşlarının bir kısmı ve sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanacak. Bu programa katılacaklarda bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar ise şöyle:

-İş ile meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanılması gerekir,

-Emekli olunmaması

-15 yaşın tamamlaması

-Kursun tamamlamış olmanız gerekir,

-Mesleki gerekliliklere uygun olan özel şartların yerine getirilmesi

-İŞKUR’ kayıtlı işsiz olma

KİM NE KADAR GÜNLÜK ÖDEME ALACAK?

Kursiyer ücretleri öğrenci olunması durumunda çalışmış olduğu sektör, işsizlik ve cinsiyete göre değişebiliyor. Bununla beraber kişilerin yemek, yol gibi masraflarının da karşılanması amaçlanıyor. Yapılacak olan ödemeler hakkında İŞKUR tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

İşbaşı eğitim programına katılan vatandaşlara, programa fiilen katıldıkları gün üzerinden;

İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 211,55 TL, öğrencilere 158,66 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 105,78 TL,

Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 232,71 TL cep harçlığı ödenmektedir.

Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi Kurumumuz tarafından program süresince karşılanmaktadır.

BAŞVURU DETAYLARI

Başvuru için yapılan duyuruda ise “İşbaşı eğitim programlarına başvuru şartlarını sağlayan tüm vatandaşlarımız, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E-Şube üzerinden başvuruda bulunabilmektedirler.” ifadelerin yer verildi.

Söz konusu programın detaylarına ise “https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/aktif-isgucu-programlari/isbasi-egitim-programlari” web adresinden ulaşılıyor.

 

Yorumlar (0)

Seç