Bağkur affı ve EYT primi yapılandırması için tarih uyarısı geldi

Bağkur affı ve EYT primi yapılandırması için tarih uyarısı geldi

Son dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılanlar ve Bağ Kur prim borçları için son dakika açıklaması geldi.

Ekonomi 23 Ocak 2023 21:55 0
Bağkur affı ve EYT primi yapılandırması için tarih uyarısı geldi

Son dakika: Bağkur affı ile ilgili önemli bir son dakika uyarısı geldi.

Yapılandırma müjdesi kabineden sonra açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamad yapılandırma kanun teklifinin detaylarını açıklarken bağ kur affı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun yaptığı son dakika açıklamasında Bağkur ve EYT prim için yapılandırmaya başvuru yapanlara tarih uyarısı yaptı ve ne yapacaklarını söyledi.

Erdursun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı son dakika açıklamasında yapılandırmada bağkur affı ve EYT primi için başvuru yapacaklara şu uyarıları yaptı:

"BAĞ-KUR'da;
04.10.2000
01.10.2008
01.05.2021
31.12.2022 (Yeni Gelecek Torba Yasa)

04.10.2000 öncesi (EYT) 
01.10.2008 öncesi (Prim Günü)
01.05.2021 öncesi (Prim Günü)
01.05.2021 sonrası (Sildirilebilir)
Bağ-Kur'lular doğru planlama yapın, EYT ile bu yapılandırma çok önemli"

YAPILANDIRMA DETAYLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılandırma kanun teklifi ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Vergi daireleri , gümrük müdürlükleri SGK, belediyeler, il özel idareleri yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları gibi kurumların kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Bu teklif ile vatandaş ve şirketlerin kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenleme ile tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı sunuyoruz. Davalı vergi ve prim borçları da bu kapsamda olacak. Bilindiği gibi KYK borçlarının endfekse bağlı artışına son verdik. Ne kadar kredi aldılarda o kadarını geri verecek. Bu düzenleme ile endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırılacak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz. Yapılandırma teklifinin tüm hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum.

İcralık borcu olan vatandaşlara da müjde. 2 bnin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek düzenlemeyi yapmıştık. Vergi dairelerinde 2 bin lirayı aşmayan borçları olan vatandaşlar için hayata geçiriyoruz. 1 defaya mahsus olmak üzere 31 Aralık 2022 'den önceki 2 bin liralık borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz"

Yorumlar (0)

Seç