YSK, Seçimlere Girebilecek Partileri Açıkladı: Ümit Özdağ'ın Partisi Yok

YSK, Seçimlere Girebilecek Partileri Açıkladı: Ümit Özdağ'ın Partisi Yok

Yüksek Seçim Kurulu'ndan bir son dakika açıklaması geldi ve seçimlere girebilecek partilerin listesine yer verildi.

Resmi Gazete Haberleri 11.5.2022 08:26 0
YSK, Seçimlere Girebilecek Partileri Açıkladı: Ümit Özdağ'ın Partisi Yok

Son dakika : YSK , seçimlere girebilecek partilerin listesini açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu , Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında önemli bir karar yayımladı. 11 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararda Yüksek Seçim Kurulu, 27 partinin  seçimlere girebileceğini açıkladı. 

YSK tarafından yayımlanan kararda partilerin seçimlere girebilme yeterliliği sağlaması için gerekenlere şu şekilde yer verildi:

"2820 sayılı kanunun 36 'ncı maddesinin birinci fıkrasında; siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısnda oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmıas veya TBMM'de grubu bulunmasının şart olduğu, ikinci fıkrasında da ; bir ilde teşkilatlanmanın , merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektireceği vurgulanmıştır. 

2820 sayılı kanunun 20'nci maddesinde ilçe teşkilatının ; ilçe kongresi, ilçe başkanı, ilçe yönetim kurulu ve parti tüzüğünde öngörülmüşse disiplin kurulundan teşkili öngörülmüştür. İlçe teşkilatının varlığından bahsedilebilmesi için ilçe kongresinin yapılarak anılan organların oluşturulması gerekmektedir.

Yukarıda açıklanan kanun hükümleri birlikte değerlendirildiğinde ; siyasi partilerin bir ilde teşkilatlanmasının varlığından bahsedilebilmesi için o ilin merkez ilçe dahil ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmaları ve ilçe kongrelerini yapmaları; seçime katılma yeterliliğini sağlayabilmeleri için de illerin en az yarısında teşkilatlanmaları ya da TBMM'de gruplarının bulunması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır."

Açıklanan bu maddeleri yerine getiren siyasi partiler şu şekilde:

ADALET PARTİSİ

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ

ANAVATAN PARTİSİ

BAĞIMSIZ TÜRKİYE PARTİSİ

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

DEMOKRASİ VA ATILIM PARTİSİ

DEMOKRATİK SOL PARTİSİ

DEMOKRAT PARTİ

EMEK PARTİSİ

GELECEK PARTİSİ

GENÇ PARTİ, 

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ

HÜR DAVA PARTİSİ

İYİ PARTİ

MEMLEKET PARTİSİ

MİLLET PARTİSİ

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

MUHAFAZAKAR YÜKSELİŞ PARTİSİ

SAADET PARTİSİ

SOL PARTİ

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ

VATAN PARTİSİ

YENİDEN REFAH PARTİSİ

Özetle , bu pazar bir seçim olsa sadece yukarıda yazan partilerin seçime girme yeterlilikleri var. Diğer partilerin ise şartları henüz taşıyamadığı için seçime girebilme hakları bulunmuyor. 2023 seçimlerine kadar şartları sağlayan partiler seçime girebilecek.

Yorumlar (0)

Seç