Türkiye, Buğday Ekmek İçin Venezuela'dan Tarla Kiralayacak

Türkiye, Buğday Ekmek İçin Venezuela'dan Tarla Kiralayacak

Son dönemlerde çıkan Türkiye Venezuela'dan tarla satın alacak haberlerine tepki gösteren Kirişçi, satın almanın olmadığını, kiralama yapılacağını söyledi.

Tarım 31 Tem 2022 16:13 1
Türkiye, Buğday Ekmek İçin Venezuela'dan Tarla Kiralayacak

Türkiye Venezuela'ya buğday ekecek.

Son günlerin gündem konusu olan Venezuela'ya buğday ekme konusunda bir son dakika açıklaması geldi. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) Karacabey Tarım İşletmesinde düzenlenen "Türkiye'nin Tarım Stratejileri" toplantısına katılan Bakan Kirişçi, dikkat çeken ifadeler kullandı. 

Tarımda dijiatalleşme konusuna değinen Bakan, "Dijitalleşmenin yaygınlaştırılması lazım. Orman yangınlarında dijitalleşmeyle ilgili, yapay zeka kullanımıyla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Ve şu anda uygulamalarımız var. Aynısını biz tarımda da tarımın özellikle hayvancılıkla ilgili olan nasıl insanlarda e-nabız varsa hayvanlarla ilgili de istediğiniz hayvanı elektronik ortamda girerek istediğiniz bilgisine ulaşabilirsiniz. Bizim elbette kendimizi ifade etmede eksiğimiz, noksanımız olabilir ama biz kendimizi anlatmakla mükellefiz." dedi.

VENEZUELA'DA TARIM : ARAZİ ALMIYORUZ KİRALAMAYA YARDIMCI OLUYORUZ

Venezuela'da buğday ekimi iel ilgli gelen "Sizin Venezuela'da ne işiniz var?" tepkisine cevap veren Bakan Kirişçi, "Ben onlara Allah yardım eylesin, Allah akıl fikir ihsan eylesin diyorum. Onlara diyorum ki müteahhitlik alanında dünyada birinci sırada olmuşsa Türkiye, bu alandaki birikimini o ülkelerdeki yatırımlarını gerçekleştirerek o gerçekleştirdikleri yatırımları yönetmeye devam ederek başarmıştır." dedi.

Venezüela'da arazi almanın olmadığını, sadece kiraladıklarını, devlet olarak kiralamaya aracılık ettiklerini söyleyen Kirişçi, "Peki benim Adanalı soya üreticisi kardeşim Venezuelalı en iyi şartlarda 350 kilo dekardan verim alırken eğer benim o üretici kardeşim 500-550 kilogram soyadan verim elde ediyor ise bu birikim bizim üreticimizde varsa bizim de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu kardeşimize rehberlik hizmeti veriyor olmamızdan niye rahatsızlık duyuyorsunuz? Ben biliyorum. Cehaletten olana bir şey demem ama ihanetten olana sesleniyorum. Siz bu ülkenin refah ülkesi olmasını, gelişmiş ülkeler arasında yer almasını istemediğiniz için siz bu söylemleri yüksek sesle dile getiriyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Venezuela'dan kendi hesabına aldığı bir metrekare toprak yok, olmayacaktır da. Kaldı ki o ülkenin mevzuatında da toprak ancak kiralanabiliyor. Biz devlet olarak kiralayan değil, kendi üreticimizin bilgisini oralara taşıyan, buna rehberlik hizmeti veren bir Tarım ve Orman Bakanlığı olacağız. Acaba bu gerçekleştiğinde nasıl bakacaklar bu üreticilerin yüzüne? Bu aziz millete ne diyecekler?" dedi. 

CAHİLLİK YA DA İHANETTİR

Kirişçi sözlerini şu şekilde sürdürdü: "62 ülke de bu kiralama çerçevesinde başkalarına arazi kiralamış. Şimdi bu ilk defa olan bir uygulama değil. Devlet olarak bizim yapmak istediğimiz bir şey de değil ama biz özel sektörümüzün tıpkı müteahhitlik hizmetlerinde olduğu gibi önünü açmak adına bu adımı atıyoruz. Ha bu vizyon yoksa bunlarda ki olmadığını görüyorum. Diyeceğim hiçbir şey yok ve çok da üzülürüm. Dolayısıyla kendi kadim kültüründe sömürgeciliği bir beyaz tene rağmen asla yaşamamış ve yaşatmamış bir ülkenin, bu devletin insanları olarak bizim bunu bundan sonra gerçekleştireceğimizi, sergileyeceğimizi iddia ediyor olmak tekrar söylüyorum, cehalet değilse ihanettir. Dolayısıyla küresel oyuncu olmak, gıda güvenliği konusunda dünya genelinde söz sahibi olmak gibi bir mecburiyetimiz var."

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç