PMYO Polis Alımında Köklü, Büyük Değişiklik: Adaylara Şok!

PMYO Polis Alımında Köklü, Büyük Değişiklik: Adaylara Şok!

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan duyuruya baktığımızda polis alımında köklü değişiklik yapıldığı görüldü.

Polis Alımı 21 Tem 2022 23:30 1
PMYO Polis Alımında Köklü, Büyük Değişiklik: Adaylara Şok!

PMYO polis alımında büyük değişiklik.

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bugün açıklama yapıldı ve Polis Meslek Yüksek Okulu polis alımında önemli , köklü bir değişiklik yapıldığı görüldü.

2500 POLİS ALINACAK

Polis Akademisi Başkanlığı, PMYO'larda eğitilmek üzere 2500 öğrenci alacak. Alınacak öğrenciler, 2 sene eğitim gördükten sonra EGM bünyesinde polis memuru olarak görevlerine başlayacaklar. 2 bin erkek 500 kadın polis adayı alınacak.

Lise mezunu adaylar arasından yapılacak alımda adaylar önce ön sağlık aşamasına alınacak. Daha sonra adaylar spor aşamasına alınacak. Spor aşamasından başarılı olan adaylar sözlü mülakata alınacak. Sözlü mülakata alınacak adayların puanları hesaplanacak ve buna göre adaylar eğitime alınacak. 

TABAN PUAN 250 OLDU

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayımlanan kılavuza baktığımızda taban puana şu şekilde yer verildi: 

"a) ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; TYT puan türünden 250,000 (iki yüz elli) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.

b) Şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocukları için, (a) bendinde belirlenen ham taban puanın en az % 80’i olan 200,000 (iki yüz) puan ve üzerinde puan almış olmak.

c) Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları: Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocuklarını ifade eder."

İŞTE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK: TABAN PUAN 250 OLDU AMA HERKES ALINMAYACAK

PMYO kılavuzuna baktığımızda bu sene köklü bir değişiklik olduğu görüldü. Önceki yıllarda taban puanın üzerindeki herkes polislik mülakatlarına alınıyordu. Ancak bu sene aşağıdaki gibi yeni bir madde eklendiği görüldü:

"Polis Meslek Yüksekokulu Giriş Yönetmeliğinin 7. maddesinin üçüncü fıkrası “ÖSYM tarafından o yıl içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında; Bakanlık onayı ile belirlenen puan türü ya da türlerinden ön başvurusu alınan erkek ve kadın adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem için alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının on katına kadar aday şahsen müracaatta bulunmak üzere çağrılır. Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları için bu hüküm uygulanmaz.” hükmüne istinaden (20.000) erkek ile (5.000) kadın aday olmak üzere toplam (25.000) aday sınav aşamalarına katılmak üzere çağrılacaktır.

Şehit veya vazife malulü eş veya çocukları: Emniyet Teşkilatı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, TSK personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 inci maddesinin 1’inci fıkrasının (h) ve (j) bentleri kapsamında olanların eş veya çocukları o yıl belirlenen kontenjanın dışında tutulurlar.

Şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarıyla ilgili kontenjan Bakanlık onayıyla belirlenir."

NE DEMEK OLUYOR?

Özetlemek gerekirse; Bu sene başvuru yapanlar TYT puanına göre sıralamaya tabi tutulacak ve puan sıralamasına göre alınacak sayının 10 katı kadar aday mülakatlara çağrılacak. 

2500 polis alımı için 25 bin aday mülakata alınacak. Sizce bu kural olmalı mı olmamalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

BAŞVURU TARİHİ

Başvurular 25 Temmuz'da başlayacak. Başvuru ekranı açıldığında bildirimle takipçilerimize haber vereceğiz. Başvuru ekranı açıldığında bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  |Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 28 Gün Önce
Olmamalıydı. Yanlış bulugorum