Mehmet Şimşek'ten enflasyon için ilk değerlendirme: Ocak ayında geçici etkilerden yükseldi
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Mehmet Şimşek'ten enflasyon için ilk değerlendirme: Ocak ayında geçici etkilerden yükseldi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir açıklamada bulundu. Bakan Şimşek yaptığı açıklamada enflasyonun geçici olarak yükseldiğini söyledi.

Ekonomi 5 Şubat 2024 4
Mehmet Şimşek'ten enflasyon için ilk değerlendirme: Ocak ayında geçici etkilerden yükseldi

Mehmet Şimşek: Enflasyon Ocak ayında geçici etkilerden yükseldi.

Bugün enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan enflasyonda aylık yükseliş dikkatleri çekti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bir son dakika açıklaması yaptı. Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası ilk değerlendirmesini yapan Bakan Şimşek, aylık enflasyonun geçici etkilerden dolayı yükseldiğini söyledi.

ENFLASYON NE GELDİ?

2024 yılının ilk enflasyon rakamları az önce açıklandı. TÜİK resmi internet sayfası üzerinden yapılan açıklamada, "TÜFE'deki (2003=100) değişim 2024 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %6,70, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre %64,86 ve on iki aylık ortalamalara göre %54,72 olarak gerçekleşti" ifadelerine yer verildi.

BAKAN ŞİMŞEK'TEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama geldi. Bakan yaptığı değerlendirmede aylık yükselen enflasyonun geçici etkilerden kaynaklı olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Ocak ayında aylık enflasyon geçici etkiler kaynaklı yükselerek yüzde 6,7 gerçekleşirken, yıllık enflasyon yüzde 64,9 oldu.

Ocak ayında büyük oranda enflasyona yansıyan bu etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemesini beklemiyoruz. 

Şubat’tan itibaren aylık enflasyonun kayda değer şekilde düşerek tahmin patikamızla uyumlu seyredeceğini öngörüyoruz. Yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında belirgin bir gerileme göreceğiz. 

Fiyat istikrarını sağlamak temel önceliğimizdir"

Enflasyon farkı için ilk değerlendirme geldi. Detaylara gitmek için lütfen TIKLAYIN

Kaynak: Finans7.com

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 19 Gün Önce
he he öyle oldu
Ziyaretçi 20 Gün Önce
inandıkmı hayır
Ziyaretçi 22 Gün Önce
1000 tane Mehmet Şimşek'te gelse 1000 tane gaye gelse ne bu krizin önüne gece bilir ne de bu enflasyonun önüne geçilebilir doğruları konuşun asıl bombayı seçimden sonra görün mazot market enflasyon dolar avro allah tardimcimiz olsun
Ziyaretçi 22 Gün Önce
😀 sizmi dusureceksiniz enflasyonu güldürmeyin milleti kandırmayın adami