Korsan Maç Yayını İzleyenler! Yazılımla Müdahale Geliyor

Korsan Maç Yayını İzleyenler! Yazılımla Müdahale Geliyor

Ali Koç yaptığı son dakika açıklamasında korsan yayına müdahalenin yazılımla mümkün olduğunu söyledi.

Spor 25 Kasım 2022 16:31 0
Korsan Maç Yayını İzleyenler! Yazılımla Müdahale Geliyor

Son dakika haberi: Ali Koç'tan kaçak yayınla maç izleyenler hakkında açıklama.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'tan son dakika açıklaması geldi. Kulüpler Birliği Vakfı'nın Maslak'taki Vakıf Ofisi'nde düzenlenen toplantısına katılan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, korsan yayınla maç izleyenler için flaş açıklamalarda bulundu.

Türk futbolunda değer düşüşünün olduğunu ve bunun nedenlerinden birinin korsan yayın izleyenler olduğunu söyleyen Ali Koç, "Sorduğunuz insandan insana değişebiliyor ama 10 kişiden 8'i, 7'si korsan bir şekilde maçları izlediğini ifade ediyor. Aslında bu durumun bedavaya, kaçak bir şekilde stada girmekten farkı yoktur. Bir nevi kulüplerin gelirleri açısından hırsızlıktır ama ülkemizde ne yazık ki bu konu yeterince ciddiyetle ele alınmadı" ifadelerini kullandı.

Korsan yayıncılığın önüne geçmesinin kolay olduğunu ve adım atılması gerektiğini söyleyen , Avrupa'da korsan yayının bile bilinmediğinin altını çizen Ali Koç, "Bunun için bir kanun çıktı, devletimize teşekkürler ama kanun sorunu çözüyor mu? Bu önemli. Bizim için önemli olan, 1,5 yıl sonra yapacağımız ihaleye geldiğimiz zaman, bu sistem tamamen yürürlüğe girmiş, işleyen vaziyette, gereken cezaların uygulandığı bir vaziyette olacak mı? Hem değer artacak hem abone sayısı artacak. Arttığı zaman çift taraflı kazanım olacak. Hem aboneler daha az ödeyecek hem de yayıncı kuruluş yatırımının karşılığını daha rahat alabilecek" dedi.

SÜPER LİG'İN ESAS DEĞERİ NE KADAR?

Ligin şimdiki değerinin 115 milyon dolar olduğunu, ancak bunun en az 3 kat daha fazla olması gerektiğini söyleyen Ali Koç, 350 - 400 milyon dolar seviyesinde değer olması gerektiğini söyledi ve "Son 3-4 yılda 650-700 milyon dolara yakın indirim sağlandı. Bu indirim nasıl sağlandı, kimler buna izin verdi? Enerji buna harcanacağına, korsanın  önüne nasıl geçilir, ona harcanmalıydı, harcanmadı. Kanun çıktı, umut verici ama yeterli değil. Çünkü bu yayını yapanların hepsi yurt dışında oldukları için onları cezalandırmak mümkün değil ama artık kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. Bence Acun Bey'in getirdiği en önemli önerilerinden biri bu. EDS sistemi gibi. Eskiden yan şeritten arabalar geçerken bu sistem uygulanınca ciddi anlamda düşüş sağlandı" dedi.

KORSAN YAYINA YAZILIMLA MÜDAHALE VURGUSU

Korsan yayına yazılımla müdahale edilmesi , tespit edilmesi durumunda anında kesilmesi gerektiğini söyleyen Ali Koç,  "Şimdi TFF tespit ediyor, iletiyor Erişim Sağlayıcıları Birliği'ne. 40 maç falan örneğine baktık. Yani averajda, 81 dakikada kesiliyor korsan yayın. Zaten maç da 90 dakika. Şimdi buradaki en büyük kaybedenler kulüpler, federasyon ve yayıncı kuruluş. En çok kazananlar korsan yayıncılar, bahis siteleri ve ne yazık ki bildiğimiz servis sağlayıcıları. Sorun ortada. Çözüm için bir adım atıldı, birkaç adım daha atılması lazım." dedi.

Bu konuda bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen Ali Koç, düzenleme çağrısında bulundu. 

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç