İlber Ortaylı A Haber'de Açıkladı: 'Türkiye'nin Mülteciye İhtiyacı Var'

İlber Ortaylı A Haber'de Açıkladı: 'Türkiye'nin Mülteciye İhtiyacı Var'

Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı olduğunu söyledi ve nedenlerini sıraladı.

Yaşam 12.5.2022 10:03 0
İlber Ortaylı A Haber'de Açıkladı: 'Türkiye'nin Mülteciye İhtiyacı Var'

İlber Ortaylı'dan mülteciler hakkında açıklama.

Yaptığı açıklamalarla adından çokça bahsettiren ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, aHaber ekranlarına konuk oldu. Gazeteci Melih Altınok'un  sunumu ile ekranlara gelen Sebep Sonuç adlı programa katılan Ortaylı, burada mülteciler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Programda İStanbul'un tarihi konusunda ilginç bilgiler paylaşan İlber Hoca, mültecilerin ihtiyaç olduğunu söyledi.  "Türkiye'nin mülteciye ihtiyacı var." diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Yaşlanıyoruz. Dua etmeliyiz ki bünyemiz bu yaşlılığı kaldırmaya müsait. Bize kan verecek, destek verecek unsurlar var. Nasıl İsrail'i Yahudilik besliyorsa bir yerde, nasıl ABD göç ülkesi vasfını koruyorsa -şüpheli ama- bizi de kültürel azınlıklarımız koruyacak, çok açık." ifadelerini kullandı.

Onlar sayesinde sonradan ihtiyarlaşmayacağımızı söyleyerek sözlerini sürdüren Ortaylı, "Ve biz bu asrın ortalarına kadar kendi demografimiz itibariyle genç ülke olacağı, sonradan da ihtiyarlaşmayacağız onların sayesinde. Bu önemli." dedi.

"KOYUNA KUZUYA DANAYA KİM BAKACAK?"

Sözlerinin devamında İlber Ortaylı, "Hele Afganları istemeyiz falan. Kim toplayacak senin meyvelerini, koyunlarına kuzularına danalarına kim bakacak, bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım.Ve bunlarla politika yapılmaz." dedi.

Yorumlar (0)

Seç