Destici, asgari ücrete ne kadar zam geleceğini açıkladı: İşte duyumu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Destici, asgari ücrete ne kadar zam geleceğini açıkladı: İşte duyumu

Son dakika haberi: Mustafa Destici yaptığı açıklamada asgari ücrete zam duyumunu paylaştı ve rakam verdi.

Destici, asgari ücrete ne kadar zam geleceğini açıkladı: İşte duyumu

Destici, asgari ücret zammı ile ilgili duyumunu açıkladı.

Cumhur ittifakı ortağı Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustaf Destici bir son dakika açıklamasında bulundu. Destici yaptığı açıklamada asgari ücrette zam beklentisini paylaştı.

TGRT Haber ekranlarında konuk olan Destici burada yaptığı açıklamada asgari ücret ile ilgili duyum aldığını söyledi. Destici, açıklamasında emekli zammına da değinirken beklentilere göre zam olmaması durumunda bunun seçim sonucuna yansıyacağını söyledi.

MECLİSTE OLSAYDIM KESİNLİKLE İZİN VERMEZDİM

Emeklilerin kök maaşına gelen zam sonrası yine 7 bin 500 lira maaş almasını eleştiren Destici, "Kök maaşa zam yapılınca düşük alan 7500 TL'de kaldı. Mecliste olsaydım kesinlikle 7500 TL'nin altında maaş alan emeklinin kalmasına asla müsaade etmezdim. Emeklilere kademeli zam yapılması lazım. Emeklilerimizle ilgili sadece enflasyon farkı değil, enflasyonun üzerinde ciddi bir iyileştirme yapılmalı. 7500 TL alan emeklilere mümkünse yüzde 100 zam yapılması lazım" dedi.

Kademeli şekilde diğer emeklilere de zam yapılması gerektiğini söyleyen Destici, "Vatandaşlar gelip, 'Emekli olduğumda asgari ücretin 3 katı maaş alıyordum, şimdi 1.5 katına düştü' diyor. Kademeli olarak yapılması lazım. Eğer ocak ayında beklendiği gibi bir artış olmazsa seçimlere de yansıyacaktır. Emekliye artı bir refah payı verilecek. Memurlara bu sene seyyanen fark yok. Bu defa emekliye verilecek. Düşük maaş alan 7.500-10.000 TL arasında maaş alan emeklilerin biraz daha fazla gözetileceği duyumlarımız var" dedi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN DUYUM ALDIK

Asgari ücrete gelecek zam ile ilgili açıklama yapan Destici, duyum aldığını söyleyerek 2024 yılında asgari ücretin 16-17 bin lira arasında olacağını söyledi ve "Bana göre 17 bin TL'nin altında olmaması lazım. Şöyle bir sürpriz çıkabilir. Defaaten de dile getirdim. Asgari ücret iki kere tespit ediliyordu. Bunun iki kere yapılması gerekiyor. Neden? Çünkü enflasyonun yüzde 40-50'lerde seyrettiği bir dönemde yılda bir kere zam yapmak, asgari ücretliyi enflasyona ezdirmek anlamına gelir. TCMB'nin 2024 enflasyon tahmini yüzde 38-40. Yurt dışında da yüzde 50-53. Diyelim ki yüzde 40-50 gerçekleşti. Yılın yarısı geldiğinde asgari ücret erimiş olacak. Sürpriz beklentim tek zam yapılacaksa 2024 enflasyon farkının da hesaba katılmasıyla asgari ücrete 17 bin TL'nin üzerinde bir rakam da komisyondan çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

ASGARİ ÜCRETE 1000 TL EK ZAM

Son iddialar, Erdoğan'ın asgari ücrete 1000 TL'lik ek zam kdokunuşu yaptığı yönünde. Detayları için TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 6 Ay Önce
Devlet meselesi haline dönüştü resmen