Bu Tarihe Kadar Aldınız Aldınız! Araba Fiyatlarına Görülmemiş Zam Geliyor...

Bu Tarihe Kadar Aldınız Aldınız! Araba Fiyatlarına Görülmemiş Zam Geliyor...

Araba alacaklara kötü haber! Araba fiyatlarında yeni zamların gelmesi bekleniyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle fabrikalardaki üretim maliyetleri oldukça artmış durumda. Bu nedenle mayıs ayından itibaren otomotiv sektöründe yeni zamların yaşanması bekleniyor.

Taşıt 24.5.2022 20:10 0
Bu Tarihe Kadar Aldınız Aldınız! Araba Fiyatlarına Görülmemiş Zam Geliyor...

Araba alacaklara kötü haber! Araba fiyatlarında yeni zamların gelmesi bekleniyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle fabrikalardaki üretim maliyetleri oldukça artmış durumda. Bu nedenle Mayıs ayından itibaren otomotiv sektöründe yeni zamların yaşanması bekleniyor.

Gelen son habere göre Türkiye’de araç fiyatları ocak ayından bu yana ortalama yüzde 8 civarında artış gösterdi. Vergi dilimi değişen araçlarda bu oran yüzde 20’leri görürken, araç fiyatlarına yüzde 25'lik bir zam daha yapılacağı açıklandı. Bu tarihe kadar araç almak isteyenlere uyarılar yapılırken, açıklamalar da peş peşe geldi.

Üretim maliyetlerindeki yükselişin araç fiyatlarına yansıması beklenen bir durumdu. Ancak bunun araç fiyatlarına yansıması ne miktarda olacağı çok da belli değildi. Açıklama İTO Taşıtlar Satış ve Servis Komitesi Meclis Üyesi ziya Alp Gülan tarafından yapıldı.

Gülan, son yıllardaki pazardaki gerilemeyi söyleyerek, “Pazar bu yıl da düşmeye devam etti. Mart ayında yüzde 30’luk kayıp yaşadık. Çip krizine bağlı olarak araç bulunurluk sorunu olduğu için talepteki düşüşü çok algılamadık ama başka bir tehlike çıktı karşımıza. Yeni zamlar. Bu sefer bizden kaynaklanmayan sadece dışarıdaki sorunlar edeniyle yüzde 25’e yakın bir zam beklentisi var” dedi.

YÜZDE 25 ZAM GELECEK
Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bu zamlara büyük etkisi olduğunu söyleyen Gülan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sadece Rusya-Ukrayna savaşında paladyum madeninin gelmemesi ve zamlanması nedeniyle içten yanmalı motorlarda üretim maliyeti 200 dolar arttı. Diğer yandan enerji maliyetleri yükseldi. Lojistik maliyetleri arttı. Ayrıca, küresel çapta enflasyon artışı yaşanıyor. Tüm bunları topladığımızda maalesef kur artmasa bile yılsonuna kadar otomobillerin Türkiye’ye yüzde 25 zamlı gelecek”

ZAMLARIN GÖRÜLECEĞİ TARİH
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yeni zamların kaçınılmaz olduğun söyleyerek tarih verdi;

“Son dönemde hammadde fiyatlarındaki rekor yükseliş ve lojistik maliyetlerindeki artış otomobillerin zamlanmasına neden olacak. Mayıs ve hazirandan itibaren bu zamları görmeye başlayacağız”

Yorumlar (0)

Seç