Asgari Ücret ve Emekli Maaş Zammında Kulislerde Netleşen Rakam Açıklandı

Asgari Ücret ve Emekli Maaş Zammında Kulislerde Netleşen Rakam Açıklandı

2023 Ocak memur ve emekli maaş zammı için kulislerde konuşulan rakam açıklandı.

Çalışma Hayatı 25 Eylül 2022 08:58 10
Asgari Ücret ve Emekli Maaş Zammında Kulislerde Netleşen Rakam Açıklandı

Kulislerde asgari ücret ve emekli 2023 Ocak zammı için netleşen rakamlar belli oldu.

Ocak 2023'e ve Haziran 2023 seimlerine doğru gidilirken hükümet ve iktidar seçim vaatlerine , seçim çalışmalarına hız kazandırdı. Seçim öncesinde en fazla adımın ekonomide atılması beklenirken hükümetin Ocak 2023'te emekli, asgari ücretli ve memur maaşlarına beklentinin üzerinde bir zam yapması bekleniyor.

Emeklilerin ve memurların maaş zamları 3 Ocak 2023 günü açıklanacak enflasyon rakamları ile birlikte belli olacak. Asgari ücretlilerin zammı ise Aralık ayında yapılacak toplantıdan sonra belli olacak. Aralık ayının son haftasında asgari ücret tespit komisyonunun son toplantısı yapılacak ve yeni zam belli olacak. SSK ve Bağ Kur emeklileri yılın ikinci yarısındaki enflasyon kadar zam alacak. Memur ve memur emeklileri ise yüzde 8'lik TİS zammına enflasyon farkının eklenmesi ile zam alaacaklar.

Ankara kulislerİnden gelen son dakika bilgisine göre enflasyon rakamlarında beklentilere göre yapılan hesaplamada emeklilerin 2023 Ocak zammı için yüzde 15.91 'lik oran çıkıyor. Bu seviyede gelecek enflasyonla birlikte esnaf emeklisinin maaşı 4 bin 866 liraya çıkacak. 2000 yılından önce emekli olanların maaşları 5 bin 432 liraya çıkacak. Asgari ücrete ise yüksek bir zam yapılması, asgari ücretin 7 bin 500 liraya çıkarılacağının planlandığı aktarıldı.

EMEKLİLERİ SEVİNDİREN 2 HABER

Emeklileri sevindiren 2 haber geldi. İlki intibak yasası için çalışmaların başladığı, 2000'den sonra emekli olanların düşük maaşlarının 2000 öncesi emekli olanlara eşitleneceği. İkincisi ise Bağ Kur emeklilerine ek bir maaş zammı yapılması yönünde. Bu konuda açıklama yapan AK Partili Bülent Turan, " yeni dönemde de Bağ-Kur'lumuz başta birçok beklentiyi hayata geçireceğiz. Örneğin Bağ-Kur'lumuzun prim hesabına bağlı olarak az ücret alan emeklimizin en az asgari ücretli kadar maaş almasını sağlayacağız." ifadelerini kullandı. Öte yandan Turan, Bağ Kur'lunun prim borcu varsa bile sağlığa erişimde sorun yaşamaması için çalışma yapılacağını söyledi.

Zam sürecinden bildiirmle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (10)

Seç


Ziyaretçi 2 Ay Önce
3500tl olan emekli maaşım 4500olacak o kadar sevindim ki zil çalıp oynuyorum milletle kafa buluyorsunuz yazık ki ne kadar yüksek bir zam biz onu hak etmiyoruz en azindan asgari ücret kadar olmalı
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Ya gercekten duşunen bi beyniniz olsa 1970 lerden bu tarafa ülkenin geçirdiği tüm aşamaları bi gözden geçirin derim.yoksa herşeyi 3 kuruş maaş zammına bağlamak en kolayı.
Ziyaretçi 2 Ay Önce
En az Asgarî ücret kadar olması lazım emekli maaşının
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Haziranda yolcu diyen kardes sizin erdogani elestirecek kadar beyniniz yok bos teneke gibi ses cikarma ne verelim abimize soyke 15_20 kesermi ne dersin
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Haziranda yolcu olunca inşallah oturup düşünürsünüz bakalım hatalarınızı