2022 DGS'de Köklü Değişiklik: Sınav Süresi , Soru Sayısı ve Puan Hesaplama Değişti

2022 DGS'de Köklü Değişiklik: Sınav Süresi , Soru Sayısı ve Puan Hesaplama Değişti

Son dakika haberi: 2022 DGS'de köklü değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklik ile sınav soru sayısı ve süresi değişti. Puan hesaplama da değişti.

Yaşam 13.5.2022 12:23 24
2022 DGS'de Köklü Değişiklik: Sınav Süresi , Soru Sayısı ve Puan Hesaplama Değişti

Son dakika : DGS'de değişiklik yapıldı.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında Dikey Geçiş Sınavı başvuru kılavuzuna yer verildi. Yayımlanan kılavuzda bazı değişiklikler göze çarptı. 

BU ADAYLARIN PUANLARI HESAPLANMAYACAK

Sözel ve sayısal testlerden adayların en az 1 ham puan alması gerekmektedir. Her iki testten de en az 1 ham puan almayanların puanları hesaplanmayacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, "2022-DGS’de her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır." denildi.

SORU SAYISI DÜŞTÜ

Daha önce yapılan DGS'de adaylara 120 soru soruluyordu. Bu sene yapılacak sınavda adaylara 100 soru sorulacağı açıklandı. Açıklamada, "2022-DGS’de soru sayısı 100 olacak, sınav süresi 135 dakika olarak uygulanacaktır." denildi.

SINAV SÜRESİ DÜŞTÜ

Sınav süresi daha önce 150 dakikaydı. Ancak bu sene yapılacak sınavda soru sayısı düştüğü için süre de düşürüldü. Açıklamada, "2022-DGS’de soru sayısı 100 olacak, sınav süresi 135 dakika olarak uygulanacaktır." denildi. 

SİZCE SORU SAYISININ DÜŞMESİ İYİ Mİ OLDU KÖTÜ MÜ? AŞAĞIDAKİ YORUM KISMINDAN YAZIN.

SORULARIN KAPSAMI

Sınavda sorulacak sorulan kapsamı hakkında, "Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır" denildi. 

PUAN HESAPLAMA DA DEĞİŞTİ

Soru sayısının değişmesi ile birlikte puan hesaplaması da değişti. Açıklamada, "Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır." denildi.

DGS SINAVINDAN, SONUÇ VE TERCİH SÜRECİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (24)

Seç

Ziyaretçi 6 Gün Önce
Kahrolası sinaw
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Dgs yerine alan sorulari gelsin
Ziyaretçi 6 Gün Önce
DGS DE KONTENJANLAR ' ında ve tabi hem DEVLET hem de VAKIF üniv. Kontenjan ve PUAN karında bir değişiklik varmı
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Dgs sinavin hazırlanmasında fikir veren ve bu karanlığa varıp meşru gören sistemi yönetenlerin aklından şüphe ederim mat yapamayan adamın genel kültüru çok güzel çok başarı olanlar var bu sınavın aslında tamamiyla kalkmasi gerek başarılı hizmet edebilecek cok kisi bu sınav sistemi yüzünden ülkeye hizmet edemiyorlar yazik gerçekten
Ziyaretçi 6 Gün Önce
Çok güzel olmuş sayısalci artık sözele karışmam demiş