Zorunlu deprem sigortasının kapsamı genişliyor: Taşınır mallara da gelecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Zorunlu deprem sigortasının kapsamı genişliyor: Taşınır mallara da gelecek

Yeni zorunlu sigorta hakkında açıklama geldi. Gelen açıklamada Bakan Şimşek, yeni zorunlu sigortanın taşınır mallara da geleceğini söyledi.

Ekonomi 7 Haz 2024 0
Zorunlu deprem sigortasının kapsamı genişliyor: Taşınır mallara da gelecek

Yeni zorunlu sigorta geliyor.

Afet sigortası sadece konutlar için var ve deprem durumunda konut ya da işyerinin yıkılması durumunda ödeme yapılıyor. Şimdi ise yeni bir sistem geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı son dakika açıklamasında zorunlu deprem ve ZAS'taki yenilikleri duyurdu.

7.4'lük Gölcük depremi sonrası getirilen Zorunlu Deprem Sigortasının şimdi daha da kapsamlı hale getirileceğini söyleyen Bakan Şimşek, bu sigorta modelinin 2012 yılında Afet Sigortaları Kanunu ile son halini aldığını söyledi ve şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kurulduğu günden bugüne kadar zorunlu deprem sigortasıyla sivil konutlara deprem afeti için teminat sunulurken son olarak 6 Şubat 2023'te gerçekleşen depremler kapsamında zorunlu deprem sigortası olan yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirildi. 1 Haziran 2024 itibarıyla DASK, 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem afetine ilişkin teminat sunuyor"

TAŞINIR MALLARA DA SİGORTA GELİYOR

Doğal afet sayısında artışın ülkemizde olduğunu ve bu artış ile birlikte hasarların da arttığını söyleyen Bakan Şimşek, "Ayrıca, deprem afetinde bina üzerinde yıkıcı hasarlarla karşılaşılmakla birlikte diğer doğal afetlerde yapısı gereği konuttan ziyade konut içindeki taşınır mallarda hasar oluşuyor. Bu durum, depremin yanı sıra diğer doğa kaynaklı afetler bakımından da sigorta himayesinin zorunlu tutulmasını ve teminatın kapsamına konuta ek olarak konut içindeki taşınır malların da eklenmesini gündeme getirdi" dedi.

Bakan Şimşek, yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Kısa sürede devreye alınacak ZAS ile ek olarak sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesi öngörülüyor. Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor. Ayrıca, mevcut durumda zorunlu deprem sigortasıyla köy alanlarına teminat sunulmazken zorunlu afet sigortasıyla kapsama eklenen doğal afetlerin yapısı gereği köy alanları da kapsama alındı. Hedefimiz, ZAS'ın haziran sonu itibarıyla devreye alınmasıdır"

Düzenleme önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Sizce yeni sistem uygun olur mu? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç