Ziraat Bankası'nda hesabı olanlar dikkat: Paranız yanabilir
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ziraat Bankası'nda hesabı olanlar dikkat: Paranız yanabilir

Ziraat Bankası, 10 yıldır kullanılmayan hesaplardaki paraları devlete aktarıyor. İşte gelen son dakika açıklaması ve hesap sorgulaması.

Bankalar 13 Şubat 2024 0
Ziraat Bankası'nda hesabı olanlar dikkat: Paranız yanabilir

Ziraat Bankası'nda hesapları olanlar dikkat: Paranız yanabilir.

Ziraat Bankası'ndan hesap sahiplerine bir son dakika haberi geldi. Gelen açıklamada banka, bankada uzun süredir kullanılmayan hesaplardaki paraların TMSF'ye devredileceğini bildirdi. Hesaplar için sorgulama ekranı geldi. Açıklamada zaman aşımına uğrayacak hesapların devlete devredileceği bildirildi.

Banka tarafından yapılan son dakika açıklamasında kullanılmayan hesapların listesinin yayınlandığı ve listedeki hesapların kapatılacağı, paraların ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredileceği, hesap sahiplerinin en kısa zamanda bankaya müracaat etmesi gerektiğine yer verildi.

Banka tarafından yapılan resmi açıklama şu şekilde:

"Ziraat Bankası nezdinde zaman aşımına uğrayan hesapların listesi  Bankanın internet sitesinde (www.ziraatbank.com.tr) yayımlandı.

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl 
içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.

Hak sahiplerinin 14 Haziran 2024 tarihi mesai saati bitimine kadar Ziraat Bankası Şubelerine başvurmaları gerekmektedir"

HESAPLARIN LİSTESİNE NASIL ULAŞIRIM?

Banka resmi sayfasında DUYURU ŞU ŞEKİLDE VERİLDİ:

"2024 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler
5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 14 Haziran 2024 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Zamanaşımına uğrayacak hesapları görebilmek için tıklayınız(Bu sayfa yeni pencerede açılacaktır)! 

2024 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Yatırım Hesapları
22.04.2021 tarih ve 31462 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7316 sayılı Kanun’un 12’nci maddesiyle “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacak, hesap sahibinin yaptığı en son talep, işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi hâlinde YTM’ye emaneten devredilir.” denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM'ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize başvurmaları gerekmekte olup, listede belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her türlü emanet ve alacaklar, Takasbank ve MKK nezdindeki YTM uhdesinde yatırımcı adına açılacak hesaplara devredilecektir"

Zaman aşımına uğrayacak hesap sorgulama için "https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bankamiz/ziraatten-duyurular/duyurular/zaman-asimina-ugrayacak-yatirim-hesaplari-2024" adresine gidebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç