Ziraat Bankası Müdürü Açıkladı: İsteyen Herkese Kredi Verecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ziraat Bankası Müdürü Açıkladı: İsteyen Herkese Kredi Verecek

Ziraat Bankası tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada isteyen herkese kredi verileceğini söyledi.

Kredi 7 Ekim 2022 08:55 9
Ziraat Bankası Müdürü Açıkladı: İsteyen Herkese Kredi Verecek

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar'dan kredi müjdesi: İsteyen herkese kredi var.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar Yeni Şafak'a konuk oldu ve sektör ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde kredilerde yaşanan sıkıntılara değinen Çakar, kredi finansmana erişim konusunda detayları aktardı.

YENİ EKONOMİ MODELİNE GÖRE

Çakar açıklamasında finansmana erişiimde herhangi bir sorun olmadığını söyledi ve yeni ekonomi modeli çerçevesinde kredi kullandırımı yapıldığını söyleyerek, "Türkiye Ekonomi Modeli bazı kavramları ön plana çıkarıyor. Kaynakların da bu mecralara doğru kullanılması hedefi var. Çünkü sınırsız kaynak yapısı dünyanın hiçbir yerinde olmadığı gibi bizim ülkemizde de yok. Kaynağın daha nitelikli üretime dönük, daha cari açığı azaltıcı sektörlere ve mecralarda kullanılması yönünde hükümetin ve ekonomi yönetiminin tercihi var. Merkez Bankası, BDDK ve ekonomi yönetiminin çizdiği çerçevede de bu konuda bir yönlendirme söz konusu" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KİMLERE KREDİ VERİLİYOR?

Kredilerin kimlere verildiği sorusunu yanıtlayan Çakar, "Burada KOBİ'lerin krediye ulaşmasında, ihracatçılara, tarım sektörüne yatırım yapanların krediye ulaşımında sıkıntı yok. Ancak bankalar selektif olmayan alanlarda Merkez Bankası'nın belirlediği çerçeve içerisinde hareket ediyor. Bilançosunu ona göre ayarlıyor." ifadelerini kullandı.

2022 yılında şimdiye kadar ödenen krediler hakkında konuşan Çakar, "Bankalar bu yılın ilk 9 ayında TL bazında 1,8 trilyon kira kredi kullandırdı. Bu çok ciddi bir rakam. Ticari kredilerde pazar payı yüzde 81'e çıktı. Bireysel kredilerde ise yüzde 19. Eskiden bu 4 puan bireysel krediler lehineydi. Ticari kredi payı daha arttı. Bu da demek oluyor ki, krediler daha selektif alanlara gidiyor." ifadelerini kullandı.

YETER Kİ DÖVİZ ALMAYIN

Çakar açıklamasının devamında kredilerin amacına uygun kullanılması gerektiğini, döviz ve altına gitmemesi gerektiğini söyleyerek, "Burada önemli olan kredinin amacına uygun kullanılması, dövize, altına gitmemesi ve kredi hakikaten yatırıma, üretime, ihracata dönmesi, cari açığa katkıda bulunması ve KOBİ'leri canlı tutması." ifadelerini kullandı.

ZİRAAT BANKASI KREDİ FAİZ ORANLARI

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı: Yüzde 1.79

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı: Yüzde 1.29

Ziraat Bankası taşıt kredisi faiz oranı: Yüzde 1.59

Yorumlar (9)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Başvuru yapıyoruz ziraat bankası vermiyor ama diyer bankalar veriyor ziraat bankası hep sıkıntı çıkarıyor
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
devlet bankası şart koşuyor maaşınızı burdan almalisiniz diye e nasıl oluyor isteyen herkeze kredi diye
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Kredi almaya gidiyorsun her banka bin dereden su getirtiyor milletin hevesiyle gururu ile oynamayın
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
dün bankanıza gittim. askeri personelim dedim. kredi kullanacam dedim. bizden maaş almıyor saniz olmaz dediler vermediler. selam ve saygılar sunarım
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Ben yeni icralık olan borçlarımı kapattım. Kara listede gözüküyor olmam. Ve hiç kredi puanimin olmaması beni etkiler mi. Kredi kullana bilir miyim