Zamda En Köklü Değişiklik: Bölgesel Asgari Ücret Gündemde
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Zamda En Köklü Değişiklik: Bölgesel Asgari Ücret Gündemde

2023 yılında asgari ücrete gelecek en köklü değişiklik için son dakika açıklaması geldi. Bölgesel asgari ücret gündemde.

Ekonomi 23 Ekim 2022 20:27 7
Zamda En Köklü Değişiklik: Bölgesel Asgari Ücret Gündemde

İllere göre asgari ücret farklı olabilir.

Asgari ücrete zam için geri sayımda 2 ay kaldı. Aralık ayında başlayacak asgari ücret görüşmelerinde bu sene sürpriz kararlar geleceği bildirildi. Cumhurbaşkanı ERdoğan ve ÇAlışma Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklama asgari ücrette farklı bir hazırlığın olduğunu söylemişti.

Sene başında 4 bin 253 lira olan ve Temmuz ayında yapılan ek zamla birlikte 5 bin 500 liraya çıkarıldı. Asgari ücret zammından sonra enflasyon yine artmaya devam ettiği için alım gücü düşmeye başladı. Bu aşamada hükümet, sene sonunda alım gücünün arttırılacağını , maaşlara zammın enflasyondan fazla olacağına yer verildi. 

Vergi Uzmanı Muhammed Bayram A Haber canlı yayınında yaptığı son dakika açıklamasında, "2.825 TL'den 5.500'TL'ye kadar yüzde 94 artış yapıldı. Eğer 8 bin TL seviyesine gelirse eğer yüzde 180'lik bir artış olacak asgari ücrette. Aslında memurlara ve emeklilere yapılan maaş artışları gibi düşünmek lazım. Nasıl memur ve emeklilere enflasyon kadar bir artış yapılıyorsa asgari ücrete de enflasyon kadar artış yapılmalı ki hayat pahalılığı altında ezilmesin. Burada 5.500 TL üzerinden yüzde 40'lık bir artış olursa 7.700 TL'ler seviyesine gelecek" ifadelerini kullandı.

MERKEZ'İN YIL SONU BEKLENTİSİNE GÖRE BEKLENEN ZAM

Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentileri ile bir değerlendirmede bulunan Bayram, "Şu anda Merkez Bankası'nın yıl sonu beklentisi yüzde 67. Piyasa anketlerine göre yüzde 70'lik bir beklenti var. Yüzde 40'lık bir artış olacağı kesin. 7.700 TL'ler seviyesi mantıklı yere basan bir açıklama. Yüzde 45 olursa 7.975 TL. Yüzde 50 olursa 8.250 TL" dedi. Kadın erkek adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

EN MAKUL RAKAM

Bayram sözlerinin devamında en makul rakamın 8 bin lira olduğunu söyledi ve "8 bin lira seviyesi en makul ve en mantıklı rakam diye ortaya çıkıyor. Çünkü bunun bir de işveren cephesi var. 8 bin TL seviyesinde çıkacaksa eğer işverene belli bazı teşviklerin verilmesi lazım. Sigorta primlerinde şu anda bütçede ortaya çıkan bir kalem artışı var. İşveren sigorta prim desteği biraz daha arttı. Tahminlerimiz o ki işveren sigorta prim desteği biraz daha artacak. Yani işverenin üzerindeki sigorta primleri de biraz alınacak" dedi.

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET GELEBİLİR

Bayram açıklamasının devamında bölgesel asgari ücret konusunun gündeme gelebileceğini söyledi ve "Ama bununla beraber de bazı handikaplar var. İşverenlerimiz çoğu çalışanını asgari ücretle çalıştırmak isteyebilirler. Bunun için denetim gerekiyor. Ama bununla beraber de işverenlerimize bazı yenilikler getirmek lazım. Mesela bölgesel asgari ücretler konuşulmalı. Yani İstanbul'daki ücretlerle Anadolu'dakiler aynı değil. Ev kiraları farklı hayat standartları farklı. O yüzden bölgesel asgari ücretler getirilerek burada tersine göçü sağlayabiliriz." ifadelerini kullandı ve, "Bunun gibi yenilikler var ama şu anda görünen işveren sigorta prim desteği gibi gözüküyor." dedi.

Sizce illere göre asgari ücret farklı olmalı mı? Yoksa Türkiye geneli tek rakam mı olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret zammı aralık 2022'de belli olacak. Aralık ayının ilk günlerinde işçi kesimini temsil eden Türk İş, işveren kesimini temsil eden TİSK ve hükümeti temsilen Çalışma Bakanlığı bir araya gelecek. 4 toplantı olacak ve Aralık ayının 27-28'inde yapılacak son toplantının ardından 2023 yılı asgari ücreti açıklanacak. Zam belli olduğunda haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

FİNANS7.COM  | ANKARA

Yorumlar (7)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Bence aynı olmalı bölgesel olmamalı Çünkü bölgesel olursa adaletsizlik olur kira her yerde pahalı kuru bakliyat her yerde pahalı örnek söylüyorum altın fiyatı her yerde aynı değil mi onun gibi bir şey dam İstanbul'da geziyor sosyal hayat yaşıyor ama doğuda maalesef sosyal hayat yok fiyatlar gene Yüksel benzin her yerde aynı fiyat mazot her yerde aynı fiyat ilaç aynı fiyat her yerde değişen bir şey yok bölgesel olmamalı her yerde eşit olmalı bölgesel olursa adaletsizlik olur
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
tabi ki farklı olmalı İzmir'de yaşıyorum fakat İzmir le aydını bile kiyaslayamazsiniz çok pahalı
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Şehirlere göre ayrı maaş olursa nasıl adaletli olunmuş olucak?
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
şu anda heryer aynı bence olmamalı
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
şu anda heryer aynı bence olmamalı