Yumurtanın Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Yumurtanın Kodu 0 İle Başlıyorsa...

Yumurtanın Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Yumurtanın Kodu 0 İle Başlıyorsa...

Yumurta alırken üzerindeki kodlara dikkat! Bu kodlar sayesinde yumurtanın organik olup olmadığını ve hangi şehirde üretildiğini dahi bilebilirsiniz.

Haberler 15 Eylül 2022 17:33 0
Yumurtanın Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor? Yumurtanın Kodu 0 İle Başlıyorsa...

Yumurta alırken üzerindeki kodlara dikkat! Bu kodlar sayesinde yumurtanın organik olup olmadığını ve hangi şehirde üretildiğini dahi bilebilirsiniz. İşte detaylar.

Organik yumurtaların nasıl anlaşılacağını ve yumurtalar üzerindeki kodların ne anlama geldiği merak edilen konular arasında yer alıyor. Yumurta numaralandırma sistemi ile yumurtalar dört temel gruba ayrılıyor. Bu da yumurtaların üzerindeki numaraların en başındaki tek haneli kod ile belirtiliyor.

Kod 0 ile başlıyorsa; organik tavuk yumurtası,

Kod 1 ile başlıyorsa; serbest dolaşan tavuk yumurtası,

Kod 2 ile başlıyorsa; kümeste/kapalı ortamda özgür gezen tavuk yumurtası,

Kod 3 ile başlıyorsa; kafes tavuk yumurtası anlamına geliyor.

0 kodlu organik tavuk yumurtaları hem tavukların yaşam alanının ve şeklinin doğal olduğunu, hem de beslenme içeriğinin organik ve doğal olduğu anlamına geliyor.

1 kodlu yumurtalarda ise serbest gezen tavukların beslenmesinin organik olduğu garantilenmiyor, doğal içerikte olmayan endüstriyel yemlerle beslenen tavuklar da bu kodla satılabiliyor. Kapalı ortamda gezinmesine izin verilen tavukların yumurtasını belirten 2 numaralı kod ise, tavukların belirli bir düzeyde hareket ettiğini gösteriyor ama doğal ortamında ve istediği kadar gezinebildiği bir ortamda yetişmediğini belirttiği gibi, yemlerinin de doğal olduğunu söylemek mümkün olmuyor.

3 numara ile başlayan kodlu yumurtalar ise endüstriyel üretim ile, en verimli şekilde yumurta üretimi yapmak için belirli sistem ve uygulamaların kullanıldığı yumurta türünü belirtiyor. Tabi, bu numaralar küçükten büyüğe maliyetlerin azaldığı bir düzeni de ifade ediyor, bu da fiyatlarına yansıyor.

Yumurtanın üzerindeki kodların tamamına baktığımızda ise, yukarıda bahsettiğimiz sınıflandırma kodundan sonra, ülke kodu, il trafik kodu, işletme numarası ve kümes numarası bilgileri yumurtanın üzerine basılıyor. 

Yorumlar (0)

Seç