Yumurta yıkanır mı? Bakanlık sakın diyerek nedenini açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yumurta yıkanır mı? Bakanlık sakın diyerek nedenini açıkladı

Yumurtayı sakın yıkamayın. İşte Tarım Bakanlığı tarafından yumurta yıkamaya verilen cevap.

Sağlık 7 Tem 2024 0
Yumurta yıkanır mı? Bakanlık sakın diyerek nedenini açıkladı

Kabuğu kirli yumurta yıkanır mı? İşte gelen cevap.

Kabuğu kirli yumurta yıkanı mı sorusuna bakanlıktan cevap geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Gıda Hattı sistemine her gün yüzlerce soru soruluyor. Sorulan bu sorular ile cevapları ise bakanlık sayfasından vatandaşlara açıklanıyor. Bazı sorular dikkat çekerken gelen cevaplar, yanlış bilinen doğrular olduğunu gözler önüne seriyor.

"Dondurulmuş gıdalar nasıl çözündürülmeli?" sorusuna cevap veren Tarım Bakanlığı şu cevabı verdi:

"Oda sıcaklığında çözündürülen dondurulmuş ürünlerin dış kısmı çabuk çözüneceği için gıdanın orta kısmı henüz çözünmeden, dış kısımlarında mikroorganizma üremesi başlayabildiği belirtiliyor. Bu nedenle gıdaları, buzdolabında bekletilerek yavaş yavaş çözdürme en uygun yöntem"

"Peynir, yoğurt, salça gibi gıdaların küflenmiş kısımları atılıp kalan kısım tüketilebilir mi?" sorusuna da cevap veren Bakanlık, şunları söyledi:

"Yoğurt, krema, reçel, salça, ekmek, meyve suları gibi su oranı yüksek ürünler, kırmızı et, beyaz et sosis, salam gibi et ürünleri, salatalık, domates, şeftali gibi yumuşak sebze ve meyveler ile pişmiş yemeklerde küflenme varsa o bölge kesilse bile tüketilmemesi öneriliyor"

"Balık yoğurt zehirler mi?" sorusuna cevap veren bakanlık, şu ifadeleri kullandı:

"Temiz sulardan elde edilmiş taze balık, bekletilmeden uygun şekilde pişirilip taze yoğurtla birlikte tüketildiği zaman zehirlenmeye sebep olmaz. Balığın yapısında histamin denilen proteinin miktarı, bayat balıkta artış gösteriyor. Buna göre balığın temizliğinden ve tazeliğinden emin olunan durumlarda balıkla birlikte ayran ve yoğurt gibi ürünlerin tüketilebileceği ifade ediliyor"

"Esmer şeker daha sağlıklı mı?" sorusuna ise şu cevap verildi:

"Esmer şeker, beyaz sofra şekerine renk vermek üzere şeker kamışı melası ilavesiyle elde ediliyor. Temel bileşeni beyaz sofra şekeri. Bu sebeple daha sağlıklı olduğu söylenemez"

"Kabuğu kirli yumurta yıkanmalı mıdır?" sorusuna ise şu cevap verildi:

"Tüketiciler yumurtaların dış kabuklarındaki kirlerin yıkanınca temizleneceğini düşünüyor. Ancak yumurta yıkandığında üzerinde bulunan mikroorganizmalar, yumurta kabuğunda bulunan ve gözle görülmeyen gözeneklerden içeri giriyor ve yumurtanın bozulma riskini artıyor. Hazır ambalajlı yumurtalar yıkanmadan uygun kapaklı kaplarda muhafaza edilmeli uyarısı yapılıyor"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç