Yumurta Fiyatlarına Yeni Zam Yolda!

Yumurta Fiyatlarına Yeni Zam Yolda!

Yumurta Üreticileri, Ürünleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Akman, artan enflasyona karşı, “Yumurta fiyatları artacaktır. Aksi düşünülürse yumurtadaki enflasyon daha yüksek olur” dedi.

Ekonomi 06.4.2022 12:49 0
Yumurta Fiyatlarına Yeni Zam Yolda!

Meyve-sebzeden, et ve süt ürünlerine kadar her üründe yükselen fiyatlar tüketicinin gündeminde yer almaya devam ediyor. Bu kapsamda son günlerde fiyat artışı ile dikkat çeken bir diğer ürün ise yumurta oldu. Yumurta Üreticileri, Ürünleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Akman, artan maliyetler nedeniyle küçük üreticinin dayanma gücünün kalmadığını belirtti.


Küçük üreticinin dayanma gücünün kalmadığını belirten Yumurta Üreticileri, Ürünleri ve Sanayicileri Derneği Başkanı Metin Akman, "Yumurta fiyatları artacaktır. Aksi düşünülürse yumurtadaki enflasyon daha yüksek olur" dedi.


Bloomberg HT’de yayınlanan Akıllı Tarım programına katılan Akman, artan girdi maliyetleri ve piyasadaki belirsizlik sebebiyle yumurta fiyatlarında zammın kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, "Yumurta fiyatları artacaktır. Aksi düşünülürse yumurtadaki enflasyon daha yüksek olur" ifadelerini kullandı.


Artan maliyetler ve piyasanın öngörülemez yapısı nedeniyle küçük üreticinin dayanma gücü kalmadığını aktaran Akman, önümüzdeki dönemde de yumurta fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu, yumurta üreticisinin maddi ve manevi gücü kalmadığını ve acil eylem planının şart olduğunu söyledi.


İklim krizinin de hammadde profilini değiştireceğine dikkat çeken Akman, enerjideki desteklerin tüm tarım sektörü için önemli olduğunu dile getirdi.


Akman, yumurtanın besin değerine dikkat çekerek stratejik bir gıda olduğunu bildirdi. Yumurta zammına karşı acil bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurgulayan Akman, aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabileceğimizi açıkladı.


Yorumlar (0)

Seç