Yüksek dolar ve enflasyon ortamında ne yapılmalı?

Yüksek dolar ve enflasyon ortamında ne yapılmalı?

Yüksek enflasyon ortamında neler yapılmalı? Nasıl yatırım yapılmalı? İşte gelen son dakika açıklaması.

Ekonomi 17 Eylül 2023 18:19 0
Yüksek dolar ve enflasyon ortamında ne yapılmalı?

Dolar ve enflasyon bu kadar yüksekse ne yapılmalı? Nasıl yatırımlar yapılmalı?

Türkiye'de devam eden yüksek enflasyon ve ciddi seviyelere kadar çıkan döviz kuru nedeniyle hemen hemen hergün ürünlerin fiyatları değişiyor. Marketlerde bugün aldığımız ürünü bir sonraki hafta farklı fiyata görüyoruz. Bu ortamda en merak edilen konu ise paranın, elimizdekilerin değerini nasıl koruruz sorusu oldu. Bu konuda uzmanlar önemli açıklamalar yapıyor.

Yüksek enflasyon ortamı uzun bir süreç. Faiz artırımları, sıkılaşma adımları ve piyasaya yapılacak müdahaleler ile birlikte enflasyonun aşağı çekilmesi 1 seneden fazla sürer.

Yüksek enflasyon ortamında öncelikle ihtiyacınız olan, almanız gereken ürünleri bir an önce alın. Çünkü almadığınız her gün o ürünün fiyatı yukarı çıkacak. Hem de maaş artıoşınızdan daha fazla.

Diğer önemli şey ise kredi kartları. Eğer bir ürünü aldığınızda size taksit imkanı sunuluyorsa muhakkak taksit yapın. Özellikle peşin fiyatına yapılan taksitleri kaçırmayın. En basit deyişle şimdinin 500 lirası ile 5 ay sonrasının 500 lirasının alım gücü bir olmayacak.

Bir eşya alacağınız zaman borçlanmanız gerekiyorsa borçlanmaktan çekinmeyin. Enflasyon yüksek olacağı için alacağınız kredinin taksitleri bir süre sonra adeta pul olacaktır.

Bir diğer önemli konu ise sürekli aldıklarınız. Sürekli aldığınız çay, yağ gibi ürünleri aldığınızda biraz fazla alarak (Karaborsa stok yapacak kadar değil tabi :D) kendinizi koruyabilirsiniz.

Enflasyonist ortamda yatırım ise gayrimenkul, taşıt ve borsa oluyor.

Finans7 yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç