Yüksek aidat zamları gelmeye başladı: 'Bu zammı kabul etmeyin'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yüksek aidat zamları gelmeye başladı: 'Bu zammı kabul etmeyin'

Apartman ve site aidatlarına ilişkin son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada yüksek zammın kabul edilmemesi gerektiğine yer verildi.

Finans Magazin 27 Haz 2023 20:17 0
Yüksek aidat zamları gelmeye başladı: 'Bu zammı kabul etmeyin'

Aidatlara fahiş zam kapıda.

Tesis Yöneticileri Konfederasyonu Genel Başkanı Yahya Sağır bir son dakika açıklamasında bulundu. Sağır yaptığı açıklamada asgari ücret zammı ile birlikte aidatlara gelecek zamma değinerek,  "Temmuz ayından geçerli olacak şekilde asgari ücrete gelen yüzde 34'lük artış, apartman ve site aidatlarında da aynı oranda artışın olacağı anlamına gelmiyor. Her ne kadar site ve apartman bütçelerinin büyük kısmını personel giderleri oluştursa da enerji, bakım-onarım ve diğer giderler de bütçenin genelindeki artış oranını belirliyor" ifadelerini kullandı.

Aidatların harcandığı yerlere baktığımızda ana gayrimenkulün yüzde 50 ile 65'i çalışan sayısına göre maaşlara, yüzde 20 ile 35'i enerji giderlerine, kalanı ise teknik bakım ile onarım ve diğer giderlere gidiyor.

Sağır yaptığı açıklamada, "Giderler, maliklerin demografik yapısına ve yönetimden beklentilerine, yapının büyükşehir, il veya kasabada olmasına, hatta bulunduğu semte, hizmet çeşitliliğine, standartlara ve yeterliliklere uyulmasına, kanun ve mevzuatlardaki gerekliliklerin yerine getirilip getirilmemesine ve birçok başka etkene bağlı olarak değişir" ifadelerini kullandı.

Bütçelerin senelik yapıldığını söyleyerek açıklamasını sürdüren Sağır, "Biz bir haftadır bu konuda çalışma yapıyoruz. 1000 lira olan aidata ortalama yüzde 20-25, 4 bin lira olan aidata bile yüzde 20 zam ortaya çıkıyor. Aidata direkt yüzde 34 zam yansıtanlar fahiş artış yapmış olur" dedi.

ONAYLAMAYIN

Site yönetim planında yönetim kurulu yapılmadan ve giderler belli olmadan aidatlara zam yapılmasının kabul edilmemesi gerektiğini söyleyen Sağır, giderlerde fazla artış olması durumunda yönetime yetki verilmişse genel kurul kararı kat maliklere tebliğ edilmişse işletme prokesinin artırılması mümkün. Sağır konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Site ve apartmanların yönetim planlarında veya son yapılan kat malikleri genel kurul toplantılarında yönetim kuruluna ek bütçe yapma yetkisi verilmiş ise ek bütçe yapma yetkisi vardır. Genel kurulda yönetime ek avans toplanması yetkisi verilmemiş veya bu tür bir yetki yönetim planında da yer almıyorsa, aidatın artırılması için ivedi olarak olağanüstü toplantı yapılması gerekir" dedi.

BU SÜREYE DİKKAT

Sağır sözlerini, "7 gün içinde projeye itiraz edilirse durum kat malikleri kurulunda incelenir ve proje hakkında karar verilir, gerekirse yeni bir proje hazırlanır. İşletme projesi apartman yönetimlerinin en önemli araçlarından biridir ve alacak talebinde bulunabilmek için de kesinleşmiş ve kat maliklerince onaylanmış olması gerekmektedir. Yöneticiler tarafından hazırlanan işletme projesinin iadeli taahhütlü olarak ya da imza karşılığı tebliğ edilmesi, 7 günlük itiraz süresinin başlangıcı açısından hem de alacak talebinde bulunabilmek adına önem arz ediyor. 7 gün içinde itiraz edilmeyen işletme projeleri herkes için bağlayıcı hale geliyor. Dışarıdan sözleşmeye dayalı sağlanan hizmetler ve asansör, hidrofor, jeneratör ve havuz bakımı gibi gider kalemleri ile ilgili temmuzdan sonra geçerli olacak işletme bütçeleriyle ocak-haziran dönemindeki işletme bütçelerindeki gider rakamları karşılaştırılmalı" şeklinde tamamladı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç