YKS'de 509 puan aldı: 225 taban puanlı bölümü tercih etti
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

YKS'de 509 puan aldı: 225 taban puanlı bölümü tercih etti

YKS'de 509 puan alan adayın tercih ettiği 225 taban puanlı bölüm görenleri hayrete düşürdü.

YKS 22 Ağu 2023 10:21 0
YKS'de 509 puan aldı: 225 taban puanlı bölümü tercih etti

YKS'de 509 puan alan aday, Kanalı Hayvan Yetiştiriciliği bölümü yazdı.

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra ilginç bir olay ortaya çıktı. Oğuz Çat adlı kişi, sınavda 509 puan almasına rağmen taban puanı 225 olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ‘Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği’ bölümünü yazdı ve buraya yerleşti.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan ve 4’üncü sınıf öğrencisi olan Oğuz Çat, aynı zamanda internet üzerinden çocuklara özel ders veriyor ve onları sınavlara motive ediyor.. Hürriyet'te yayınlanan haberde Çat, tercihi ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Tıp, diş hekimliği, eczacılık ya da hukuk gibi bir bölümü yazarak insanların önüne geçip haklarını Yemek istemedim. Bu sebeple kontenjanı boş kalan ve fazla tercih edilmeyen lisans bölümlerini araştırdım. Ayrıca ilginç, pek duyulmamış ve espri konusu olabilecek bir bölüm yazmak istedim. Karşıma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümü çıktı. Terk tercih yaparak orayı yazdım ve yerleştim. Ancak kayıt yaptırmayacağım. Çünkü tıp öğrenimini bırakmayı düşünmüyorum"

Çat açıklamasının devamında şunları söyledi:

"YKS’ye ilk girdiğim yıl olan 2019 yılında üniversite sınavında sıralamam 22 bin oldu ancak Tıp o yıl en düşük 20 binden öğrenci aldı. Ben de bir yıl daha hazırlanıp 2020 yılında 18 bininci olarak tıp fakültesine yerleştim. Ancak bu yıl önceki yıllarda elde ettiğim başarının da üstüne çıktım. Sıralamam 13 bin oldu. İnsanlar buna da çok şaşırdı. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği bölümüne yerleştikten ve bu sosyal medyada duyulduktan sonra adım ‘Kanatlı Tıpçı’ya çıktı. Diğer yandan yerleştirme sonucumu ilginç bulanlar kadar olumsuz eleştirenler de oldu. Başkalarının hakkını yediğimi söylediler ya da bu puanla neden kanatlı hayvan yetiştiriciliği bölümünü seçtiğimi sorguladılar"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç