YKS Ek Tercihlerinde AÖF Kontenjan Müjdesi: Anadolu Üniversitesi, ATA AÖF, AUZEF ve Ankara Açıköğretim Bölümleri Taban Puanları

YKS Ek Tercihlerinde AÖF Kontenjan Müjdesi: Anadolu Üniversitesi, ATA AÖF, AUZEF ve Ankara Açıköğretim Bölümleri Taban Puanları

Son dakika haberi: YKS ek tercihlerinde AÖF kontenjan müjdesi geldi. Açıköğretim bölümlerine 21 bine yakın kontenjan çıktı.

Eğitim 7 Eylül 2022 10:45 169
YKS Ek Tercihlerinde AÖF Kontenjan Müjdesi: Anadolu Üniversitesi, ATA AÖF, AUZEF ve Ankara Açıköğretim Bölümleri Taban Puanları

YKS ek tercihinde 20 bin 954 AÖF kontenjanı açıldı.

Yükseköğretim Kurumları ilk tercihlerinde Açıköğretimde hiç boş kontenjan kalmamıştı. AÖF'te hiç boş kontenjan kalmaması büyük züüntü yaratırken ek tercihlerde birçok AÖF boş kontenjanı olduğu görüldü.

NEDEN?

İlk tercihlerde açıköğretim bölümü yazan , ancak bu bölümleri sadfece öylesine yazan, kayıt yaptırmayanlar nedeniyle açıköğretimde boş kontenjan sayısı çok oldu. Birçok kişinin sonradan vazgeçtiği, bölüm yazdığı ancak kayıt yaptırmayacağı öğrenilirken birçok kişinin de yüksek katkı payı ücretleri nedeniyle kayıt yaptırmadığı öğrenildi.

ÖN LİSANS BÖLÜMLERİ

Açıklanan kılavuza baktığımızda boş kontenjanlar şu şekilde oldu:

LİSANS BÖLÜMLERİ

Açıköğretimde boş kalan lisans AÖF bölümleri ise şu şekilde:

TERCİHLER NASIL YAPILACAK?

YKS ek tercihleir ÖSYM sayfasından yapılıyor. Konu ile ilgili ÖSYM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Adaylar, 2022-YKS Ek Yerleştirme tercihlerini, 07-13 Eylül 2022 tarihleri arasında T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak kendileri yapacaklardır. Tercih işlemleri, 07 Eylül 2022 tarihinde saat 10.00’da başlayacak, 13 Eylül 2022 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir."

Adaylar ais.osym.gov.tr adresi üzerinden tercihlerini yapacak. Tercihlerini yapan adaylar, daha so9nra 30 lira olan tercih ücretini anlaşmalı bankalara yatıracak. Daha sonra tercihler tamamlanmış olacak. Sonuçların ise 19 Eylül en geç 20 Eylül'de açıklanması bekleniyor. Sonuçlar gelince haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (169)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Lütfen yks 3. Ek tercihlerde olsun.baraj kalktı 19 bin kontejan boş.3. Ek tercih hakkımızda olsun
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Puanları düşüründe bizdê yerleşebilelim açıkta kaldık meb lütfen
Ziyaretçi 20 Gün Önce
4 milyon insan sınava girdi.barajı kaldırdınız diye.olan biz gençlere oldu.hepimiz boşta kaldık.aöf puanlarını uçurdunuz diye ek tercih yapamadık.247 puanla yerleşemedim.yazıklar olsun size.sizin kuracağınız sistem anca böyle olur.hakkım haram olsun.
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Bizim tek hedefimiz 2 yıllık okumak puanlar düşsün lütfen
Ziyaretçi 21 Gün Önce
Kafayı yiyecem ya.puanlar düşmedi boşta kaldık.yazıklar olsun