Yılda 2 maaş ikramiye ve 50 bin TL maaş: THY 1500 kabin memuru alımı başvuru tarihi açıklandı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yılda 2 maaş ikramiye ve 50 bin TL maaş: THY 1500 kabin memuru alımı başvuru tarihi açıklandı

THY bünyesine kabin memuru alımı yapılacak. İlan tarihi belli oldu. Peki başvuru şartları nedir? Başvurular nasıl yapılacak?

İş İlanları 8 Şubat 2024 1
Yılda 2 maaş ikramiye ve 50 bin TL maaş: THY 1500 kabin memuru alımı başvuru tarihi açıklandı

THY 2024 yılında 1500 civarında kabin memuru alımı yapacak: İşte başvuru şartları.

Türk Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada 2024 yılında 8 bin yeni personel alımı yapılacağına yer verildi. Açıklama sonrası kadın ve erkek adaylar, kabin memuru alımının ne zaman yapılacağını, başvuru şartlarının ne olacağını araştırmaya başladı. Peki THY kabin memuru alımı başvurusu ne zaman? THY host hostes alımı başvuru şartları nedir?

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat yaptığı son açıklamada 82 bin civarında olan THY personeli sayısını yüzde 10 artırmayı planladıklarını ve 2024 yılında 8 bin yeni personel alımı yapmayı planladıklarını söyledi. Bolat, Türk Hava Yolları bünyesine yapılacak personel alımı hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Daha önceki başvurular üzerinden işe alım sürecimiz devam ediyor. Kabin memuru alımı için nisanda ilana çıkacağız"

THY kabin memuru alımında başvuru sonrası süreç şu şekilde olacak:

a. Boy-kilo ölçümleri, Türk Hava Yolları veya Türk Hava Yollarının belirleyeceği kurum tarafından yapılır.

b. Belge kontrolü ve boy-kilo ölçümü ile dövme-yara izi kontrolü sonucu olumlu olan adaylarımız, İngilizce mülakat ve kurul mülakatı aşamalarından oluşan mülakat süreçlerine katılırlar. Mülakat süreçleri olumlu sonuçlanan adaylar, sağlık raporu ve belge hazırlama işlemleri için bilgilendirilir.

c. Seçme süreçlerinde başarılı olan adaylarımızın işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından, sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları ve raporlarını Türk Hava Yolları iş yeri hekimlerine onaylatmaları gerekir. Türk Hava Yolları, SHGM yetkili hastaneden alınmış olumlu rapor olsa bile kendi iç prosedürleri çerçevesinde adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.

d. Belge ve sağlık raporu süreçleri olumlu sonuçlanan adaylar, eğitim süreçleri için davet edilmektedir.

KABİN MEMURU ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI

THY kabin memuru alımına başvuru yapacaklarda aranan şartlar şu şekilde:

Türk Hava Yolları’nda görev alan kabin ekiplerinin dövme, piercing ve diş takısı kullanmasına izin verilmekte midir?

Dövme kriterlerimiz hakkında bilgi vermek üzere hazırlanan görselde yer aldığı üzere, vücudun görünen kısımlarında (görseldeki beyaz renkli bölgelerde) dövme, piercing , yara, yanık, leke, doğum lekesi ve benzeri kalıcı izlerin bulunmaması gerekmektedir. Bağlantıya tıklayarak görselimizi inceleyebilirsiniz. Mülakat süreçlerinde yapılan kontrollerde herhangi birinin bulunduğu tespit edilen adayların başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Kendilerine sorulduğunda dövme, piercing , yara, yanık, leke, doğum lekesi ve benzeri kalıcı izlerin olmadığını beyan eden ancak var olduğu tespit edilen adayların ise öncelikle süreçleri sona ermekte olup sonraki kabin memuru alım ilanlarımıza da başvurusu mümkün olmayacaktır. Silme işlemi yapılan bir dövmenin olması halinde, kabin memurluğu mülakat ve değerlendirme süreçleri başlamadan önce silme işleminin tamamlanmış, dövmenin tümüyle temizlenmiş ve ten rengi halini almış olması gerekmektedir.

Kabin memuru adaylarının öncelikle hizmet sektörü tecrübesine veya yukarıda bahsedildiği gibi havacılık sektörüne uygun kişilik özelliklerine sahip olmaları beklenmektedir. Uçuş gerçekleştirilen noktalar ve bağlantılı uçuşlarımız göz önünde bulundurulduğunda adayların iyi derecede İngilizce bilmeleri olmazsa olmazdır. İkinci yabancı dil bilmek de tercih sebebidir.

Operasyonel ihtiyaçlara istinaden belirlenen ilan kriterlerinde mezuniyet şartı genellikle en az yüksekokul olarak belirtilmekle birlikte zaman zaman lise mezunu adayların başvuruları da kabul edilmektedir. Ancak son yıllarda sürekli olarak en az lise mezunları arasından kabin memuru alımı yapılıyor. 2024 yılında da en az lise mezunları arasından alım yapılacak. Yurt dışındaki lise ve üniversitelerden mezun olan adayların ise denklik işlemlerini tamamlamış ve belge sunabilir durumda olması gerekmektedir.

Kabin memuru olarak görev almak isteyen kadın adayların boylarının 160 ile 180 cm aralığında, erkek adayların boylarının 170 ile 190 cm aralığında olması gerekmektedir. Kilo değerlendirmesi ise boy-kilo endeksine göre yapılmaktadır.

BAŞVURU NE ZAMAN? İŞTE TARİH

Kabin memuru alımı başvurusu Nisan ayında başlayacak. Başvuru ekranı açıldığında bildirimle haberdar olmak, ilanı kaçırmamak için UYGULAMAMIZI TIKLA İNDİR

Kaynak: Finans7

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 4 Ay Önce
Nasıl başvuru yapa bilirim