Yıl Sonu PPK Faiz Beklentisi Açıklandı

Yıl Sonu PPK Faiz Beklentisi Açıklandı

Son dakika haberi: JP Morgan tarafından bir açıklama yapıldı ve sene sonu faiz beklentisine yer verildi.

Bankalar 24.6.2022 10:51 0
Yıl Sonu PPK Faiz Beklentisi Açıklandı

Son dakika : JP Morgan, 2022 yılının gerir kalanın günlerinde faiz değişikliği beklemiyor.

Önceki gün bir açıklama yapıldı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, politika faizi kararını açıkladı. PPK faiz kararında faizlerin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulduğuna yer verildi. 

Bu kararın ardından bir son dakika açıklaması geldi ve dünyanın en büyük finans şirketi JP Morgan , yıl sonu faiz beklentisini açıkladı. Ünlü yatırım bankası JP Morgan, senenin geri kalan kısmında Merkez Bankası'nın faiz oranında değişiklik yapmasını beklemiyor.

PPK metninin son açıklama kısmına bakıldığında fakrlı olmadığını belirten kurum, enflasyonda devam eden artışa rağmen ortodoks politikalara ve özellikle daha yüksek oranlara duyulan ihtiyaca hala atıfta bulunulmadığına dikkatler çekti. 

Türkiye Cumhuriyeti MErkez Bankası'nın konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, “güçlendirilmiş makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğini ve gerektiğinde ek tedbirler alacağını” taahhüdüne yer verildiği bildirilirken buna ilişkin JP Morgan bir açıklama yaptı ve söz konusu ihtiyacın ne zaman ve nasıl ortaya çıkabileceğine ve hangi ek önlemlerin dikkate alınabileceğine dair bir referansın olmadığına yer verildi.

Önceki gün verilen karar, politika faizinin sene sonuna kadar değişmeyeceğini söyledi.

FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Bir sonraki ay 21 Temmuz günü PPK toplantısı yapılacak. 18 Ağustos 2022 tarihinde ise Ağustos ayı toplantısı yapılacak.

Gelişmelerden haberdar olmak için finans7.com'u takipte kalın.

Finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Seç