Yeşilçam'ın Usta İsmi Murat Soydan Hayatını Kaybetti! Murat Soydan Kimdir?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yeşilçam'ın Usta İsmi Murat Soydan Hayatını Kaybetti! Murat Soydan Kimdir?

Yeşilçam sinemasının usta oyuncusu Murat Soydan hayatını kaybetti. Oyuncunun vefat haberini kızı sosyal medya hesabından duyurdu. İşte haberin detayları...

Finans Magazin 11 Haz 2024 0
Yeşilçam'ın Usta İsmi Murat Soydan Hayatını Kaybetti! Murat Soydan Kimdir?

Yeşilçam'ın efsane ismi Murat Soydan, 84 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncunun vefat haberini kızı Mehveş Soydan, sosyal medya hesabından duy

Soydan paylaşımında, "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun." dedi.

ekran-alintisi.jpg

MURAT SOYDAN KİMDİR?

Türk sinema ve dizi oyuncusu Murat Soydan, 2 Ekim 1940'ta sabasının memuriyeti dolayısıyla bulunduğu Kırklareli’in Lüleburgaz ilçesinde doğdu. Gerçek adı Rüçhan Tercan olan oyuncu ilk ve ortaokulu Lüleburgaz’da, liseyi Edirne’de okudu.

Üniversite için İstanbul'a gelen Soydan, İktisadi İlimler Akademisi'nde okurken bir yandan da İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Musikisi bölümünü bitirdi. Aynı zamanda üniversite tahsili sırasında Tekel'de memurluk yaptı. Askerliğini yedek subay olarak yaptıktan sonra 1966 yılında Perde mecmuasının açtığı yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanarak sinemaya geçti.

Sinema hayatına 1966 yılında Nejat Saydam'ın çektiği Kolsuz Kahraman adlı filmle başladı. Filmin kadrosunda Cüneyt Arkın,Fatma Girik ve Suzan Avcı da vardı. 1970'li yılların Jön oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit'le başrolü paylaşmıştır.

221 filmde oynayan Murat Soydan, bir dönem Sinema Oyuncuları Derneği başkanlığı yaptı. 1972 yılında 9. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Zulüm filmindeki rolü ile En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.

Murat Soydan'ın ilk evliliğinden bir çocuğu vardır. İkinci evliliğini Uğur Gül hanım ile yapmıştır. Ali ve Mehveş adlarında iki çocuğu vardır.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç