Yeni Evim Projesi başvurusu başlıyor: İşte 0.69 faizli konut kredisi hesaplama tablosu ve şartları
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yeni Evim Projesi başvurusu başlıyor: İşte 0.69 faizli konut kredisi hesaplama tablosu ve şartları

Son dakika haberi: 0.69 faizli konut kredisi başvurusu başlıyor. Konutta gelecek yeni kampanya için başvuru detayları, taksit ödemeleri ve detayları yazımızda.

Emlak 15 Ocak 2023 10:47 2
Yeni Evim Projesi başvurusu başlıyor: İşte 0.69 faizli konut kredisi hesaplama tablosu ve şartları

Son dakika: 0.69 faizli konut kredisi başvurusu başlıyor: İşte hesaplama ve ödeme tablosu.

Konutta büyük kampanya yarın başlıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin geçen haftalarda açıkladığı Yeni Evim konut finansman paketinde 100 bin konut için ucuza kredi sağlanacak. Sağlanacak kredinin faizinin 0.69 faizli olacağı belirtildi. Orta gelir grubuna yönelik başlatılan konut finansman paketinde başvurular tek şekilde iki aşamada yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu büyük hedefe yaraşır şekilde öncelikli olarak insanımızın barınma hakkını yerine getirmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Bu anlayışla tüm dünyanın sosyal devlet anlayışını rafa kaldırdığı bir dönemde küresel salgınla beraber gelen ekonomik daralmayı, arz problemine sebep olan maliyet artışlarını, malzeme tedarikine dair bozulmayı kendimize bir engel olarak asla görmedik, görmüyoruz"

“İşte bugün de yine büyük bir kampanyaya hep birlikte imza atarak evi olmayan kardeşlerimize pozitif ayrımcılık yapıyor, ‘Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Evim’ diyoruz. Yeni kampanyamızla, ilk etapta tam 100 bin ailemizi çok kısa bir zaman içerisinde ev sahibi yapacağız"

Murat Kurum ise şunları söyledi:

“Öncelikle, yüklenici firmalarımız belirleyeceğimiz kriterlere uygun yapılan konut projeleriyle birlikte bu kampanyamıza dâhil olacaklar. Konut almak isteyen vatandaşlarımız, kendi ödeme koşullarına uygun daireleri seçecekler ve bankaya başvuracaklar. Bankalarımız da uygunluk durumunda krediyi vatandaşımıza tahsis edecek ve satın alma süreci başlayacak"

“Vatandaşımız ülkemizin her yerinden bitmiş konutlardan alabilecek. Belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlardan faydalanabilecek. Bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek. Bankalarla imzalanacak bu garantörlükle banka ve müteahhit anlaşması sonucu proje imzalanacak. Sözleşme sonrasında müteahhittin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak. Bu sayede vatandaşın projesinin kontrolü sağlanmış olacak"

EVLER NASIL OLACAK?

“Yeni konut üretimine katkı sunmak, yeni projeleri hızlıca başlatmak çok önemli. Bu anlamda tüm evlerimiz birinci el konutlar olacaklar, ikinci el konutlar kampanyaya dâhil edilmeyecekler. Vatandaşımızın başvuracağı tüm konut projelerinde çocuklarımızın, yaşlılarımızın, tüm ailelerimizin huzurlu, güvenli ve kaliteli bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak sosyal donatı zenginliği önceliğimiz olacak. Parkları, bahçeleri, spor alanları, sosyal tesisleri, camileri, okulları, ulaşım kolaylıkları en güzel şekilde tasarlanmış projelere öncelik vereceğiz. Tüm konutlarımız deprem yönetmeliğine uygun inşa edilecek güçlü, sağlam ve sağlıklı olacak. Yine sıfır atık ve enerji verimliliğine uyumlu uygulamalarla çevreyi merkeze alan projeleri teşvik edeceğiz. İnşallah 81 ilimizin tamamında hayat bulacak bu kampanyamızla ülkemizin her yerinde özel sektörün konut piyasasına dönüşünü en ileri seviyede hızlandırmış olacağız. Yapı sektörümüzün konutlarını süratle satarak yeni projelere başlamasının yolunu da bu sayede açmış olacağız. İnşallah 81 ilimizde başlayan konut projeleri hızla tamamlanacak. Hem ulaşılabilir konut arzını artıracağız hem de kira fiyatlarını daha da düşürmüş olacağız.”

BAŞVURU ŞARTLARI

“Daha önce yaptığımız kampanyada da ailede konut olmaması şartı gerekiyordu. Anne ve babanın konutunun olmaması gerekiyor. 18 yaşını doldurmuş gençlerimiz de bu projeye başvurabilecek. Konutta bir tavan fiyat olacak. Asıl olan orta gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimini sağlamak. Çalışmalarımızı yaptık, inşallah ilerleyen süreçte iller bazında tavan fiyatlarını da duyurmuş olacağız. Arsa ve veraset üzerinden hissesi olan vatandaşlar varsa, bu hisse 50’den fazla değilse başvurabiliyor. 50 ve altı hisseleri dikkate almıyoruz.” 

TÜRKİYE 3 BÖLGEYE AYRILDI

Yeni Evim kampanyasında Türkiye 3 bölgeye ayrıldı ve bu bölgelere göre bir fiyat baremi belirlendi. Fiyatlara göre verilecek kredi miktarları da açıklandı. Buna göre bölgeler ve bölgeye göre verilecek kredi miktarları şu şekilde:

Kadın erkek konutlara başvuru yapacaklarla bilgi alış verişi için Facebook grubumuza TIKLA KATIL

KREDİ ÖZELLİKLERİ

Finansman paketinin özelliklerine baktığımızda ilk 3 yıllık taksit ödemelerinin devlet destekli olduğu görülüyor. 2 milyon liralık bir ev alacak vatandaşlara 3 yıl destek ödemesi yapılacak ve bu ev parasının yüzde 10'luk kısmının peşin ödenmesi istenecek. Para 180 ay vade ile bankaya geri ödenecek.

Kredi Miktarı   Aylık ödeme Toplam Ödeme
4.5 milyon TL    43.735    7.872.280
4 milyon TL    38.875    6.997.580
3 milyon TL    29.160    5.248.190
2 milyon TL    19.438    3.498.790
1 milyon TL    9.719    1.749.395

DEVLET DESTEKLİ KREDİ MİKTARI NE KADAR?

BAŞVURU İKİ ADIMDA OLACAK

Söz konusu kredi ödemesi , Emlak Konut, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliğine bağlı şirketlerin 81 ildeki projelerine başvuru yapılacak. Bankaların 16 Ocak tarihinde listeleri açıklaması bekleniyor ve başvurular 16 Ocak'ta başlayacak. Açıklanacak listedeki projeler için önce evi tespit edip şirkete giderek anlaşacak ve daha sonra banka kredisine başvuru yapacaksınız. Banka kredisine başvuru yaptıktan sonra krediniz onaylanırsa peşinat ödemesi olacak ve evinizi alacaksınız. Konut listeleri yayınlandığında haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Ay Önce
istedigimiz miktarda kredi cekemiyor muyuz
Ziyaretçi 15 Ay Önce
asgari ücreti yap 8500 lira millet karnını doyuramasın sen 2 milyona ev sat Vah benim ülkeme vahh gidin oy vermeye devam edin ! bide milletle dalga geçer gibi müjde diyorlar Allah a havale ediyorum hepsini !