Yeni asgari ücretin belirlenmesinde bir ilk: İşte 2024 asgari ücret için beklenen rakam

Yeni asgari ücretin belirlenmesinde bir ilk: İşte 2024 asgari ücret için beklenen rakam

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasına kısa bir süre kala Türk-İş bu yıl farklı meslek kollarında 4 asgari ücretliyi masaya oturcağını açıkladı.

Çalışma Hayatı 16 Kasım 2023 10:04 17
Yeni asgari ücretin belirlenmesinde bir ilk: İşte 2024 asgari ücret için beklenen rakam

Son dakika: Asgari ücret Tespit komisyonunda bir ilk yaşanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasına kısa bir süre kala Türk-İş bu yıl farklı meslek kollarında 4 asgari ücretliyi masaya oturcağını açıkladı. Peki yeni asgari ücret ne kadar, kaç TL olacak? İşte detaylar...

Geçen yıl ilk toplantısını 7 Aralık'ta yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bu yıl da aynı tarihlerde toplanması bekleniyor. Masada garson, pompacı, berber, kasap gibi farklı meslek kollarından işçiler de yer alacak.

4 İŞÇİ SÜRECE KATILACAK

İşçi, işveren, hükümetten beşer kişi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda bir ilk yaşanacak.

Önceki yıllarda toplantıya bir asgari ücretli davet eden Türk-İş bu yıl farklı meslek kollarında 4 asgari ücretliyi masaya oturtacak.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Komisyonda 5 kişilik Türkİş heyetinde bu yıl farklı mesleklerden asgari ücretli 4 işçi yer alacak.

Türk-İş yönetiminden bir sendikacı ile sendikalı olmayan garson, akaryakıt pompacısı, berber ve kasap gibi farklı mesleklerden 4 işçi kardeşimiz görüşmelerde milyonlarca asgari ücretliyi temsil edecek" dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammında henüz resmi bir açıklama yok, beklenti yüzde 40-50 aralığında olacağı yönünde.

Asgari ücrete yüzde 40 zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret 4 bin 560 lira artarak 15 bin 962 lira olur.

Asgari ücrete yüzde 45 zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret 5 bin 130 lira artarak 16 bin 534 lira olur.

Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam gelmesi durumunda yeni asgari ücret: 17 bin 103 lira olru.

Sizce asgari ücret kaç TL olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

NE ZAMAN?

Asgari ücret zammı belli Aralık ayında belli olacak. Zam belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (17)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 18 Gün Önce
Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar zam yapacaksanız herşeye maaşlara da zam yapmayın lütfen gelirlerle beraber giderlerde artıyor lütfen maaş zamını yapınca da gıdaya benzine mazota ona buna zam yapmayın bari o sabit kalsın maaş zamını duyan fırsatçılar da zam yapıyorlar bizler bunu hak etmiyoruz hak var hesap var bunun yanında bşde hukuk var yapmayın böyle yazıktır emekler çöp oluyor geçim daha çok zor oluyor bunu yaparak iyilik mi yapmış oluyorsunuz..
Ziyaretçi 19 Gün Önce
En fazla %50 olmalı
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Bence asgari ücret belirleme komisyon üyeleri komple asgari ücretle çalışan olmalı o zaman asgari ücret net 20.000 olur
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Ben asgari ücretle çalışan memleketin yükünü çeken ama hiç bi zaman adam yerine konulmayan çocuğuna ayakkabı alamayan eşine bi cicek alamayan dokuz saat aç işine gidip gelen evde sıcak bi taş çorba içemeyen insanların hesabını sıcak koltuklarında oturan makam arabalari ile o toplantılara katılan insanların belirlenmesini anlamış değilim en düşük memur maaşının 22bin olduğu yerde asgari ücret nasıl 11.400 lira olabilir ayrıca şu an yılbaşından sonra makasin daha çok açılacağına eminim Allah yardımcımız olsun milletin vekili diye seçilen insanların 1 aylık maaşlarına asgari ücretli 1 yıl calisiyo ve bizim haklarımızı onların savunuldugu düşünülüyor konuşulacak o kadar çok şey varki Allah asgari ücretliye yardım etsin bu işi bu hale getirenlere vicdan nasip etsin kim kimin hakkını yiyorsa ben onu en yüce makama alemlerin Rabbıne şikayet ediyorum
Ziyaretçi 19 Gün Önce
Asgarî ücret en az 20 bin olmali ama olsa nolcak kaşıkla verdiklerini zamlar maaş vergisi flan hepsini geri alıyorlar Rabbim dar gelirli bizlerin yardımcısı olsun inşallah bı kira olmuş daha asgari ücret zam gelmeden 15 bin nasıl gecinelim bu fırsatçılarla dolu ülkede hep olan garibana oluyo zengin daha fazla zengin gariban dağa fazla gariban oldu
;