Yatalak ve engellilere Aile Bakanlığı'ndan 3 ilde evde destek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yatalak ve engellilere Aile Bakanlığı'ndan 3 ilde evde destek

Evde bakıma muhtaç engelli ve yaşlılara 3 ilde destek veriliyor. Bakan, kısa sürede bunun ülke geneline geleceğini söyledi.

Sağlık 14 Nisan 2024 0
Yatalak ve engellilere Aile Bakanlığı'ndan 3 ilde evde destek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Mahinur Özdemir Göktaş'tan evde bakıma muhtaç olan kişilere destek açıklaması.

Evde bakıma destek pilot uygulaması geçen sene başladı ve Ankara, İzmir ile Adana'da başlamıştı. Başlayan program kapsamında engelli ve yaşlı bireylerin kendi sosyal çevrelerinden kopmaması ve ailelerinin yanında bakılması için 3 bin 407 vat5andaşa destek verildi.

Bakan Göktaş yaptığı açıklamada evlerinde bakılan tam bağımlı vatandaşların yaşam kalitelerinin artırılması ve ailelerin desteklenerek güçlendirilmesi için 3 ilde başlatılan pilot uygulamanın geçen sene başladığını söyleyerek, "Kurumsal bakıma olan ihtiyacı azaltmak ve toplum temelli bakım hizmetlerini geliştirmek üzere yürüttüğümüz uygulamadan Evde Bakım Yardımı faydalanıcısı aileler yararlanıyor" ifadelerini kullandı.

Söz konusu uygulama kapsamında bakım personeli, sosyal çalışmacı ve psikolog ile hemşirelerden oluşan ekibe yönelik bakanlığın uzmanları ve akademisyenler tarafından eğitim verildiğini söyleyen Bakan, bu kapsamda ihtiyaç analizlerinin yapıldığını söyledi.

Bakan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“3 pilot ilde Evde Bakım Yardımı’ndan faydalanan ilk aşamada toplam 1.100 haneye anket uyguladık. Hizmete ihtiyacı bulunan yaklaşık 600 engelli bireye bakım planı oluşturarak, ailelerin eğitim ve psiko-sosyal destek ihtiyacını tespit ettik. Belirlediğimiz haneler proje kapsamında her bir ilde istihdam edilen farklı branşlardan oluşan ekipler tarafından ziyaret edilerek hemşireler gözetiminde engelli bireylerin bakım personeli tarafından kişisel öz bakımları yapıldı. Bakım veren aile yakınlarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim, danışmanlık ve psiko-sosyal destek hizmetleri ise hemşire, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından sağlandı. Geçtiğimiz yıl başlattığımız uygulama kapsamında Adana, Ankara ve İzmir’de toplam 3 bin 407 vatandaşımıza hizmet verdik"

3 ilde devam eden uygulamanın kısa sürede ülke genelinde uygulanacağını söyleyen Bakan Göktaş, "Ailelere yönelik bilgilendirme, danışmanlık ve rehberlik hizmetleri sunuyoruz. Onların sorunlarla baş etmeleri, tükenmişlik duygularının azaltılması, bakımını üstlendiği engellinin bakım, rehabilitasyon ve eğitimleriyle ilgili nasıl bir yol izleyecekleri konularında doğru adımlar atmasını sağlıyoruz. Evde Bakıma Destek Uygulaması kapsamında hizmet sunduğumuz bireyler ve ailelerinden aldığımız olumlu dönüşler neticesinde bu hizmet modelini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Böylece Evde Bakım Yardımı ödemesi ile desteklediğimiz ailelerin sosyal açıdan da desteklenmesi ve güçlendirilmesi ile  ‘güçlü aile güçlü toplum’ olma yolundaki politikamıza katkı sunmuş olacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç