Yargıtay Duş Almayan Kocaya 500 Bin TL Tazminata Hükmetti!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Yargıtay Duş Almayan Kocaya 500 Bin TL Tazminata Hükmetti!

Yargıtay, bir boşanma davasında dişlerini fırçalamayan ve duş almayan erkeğe; 500 bin tl tazminat cezası verdi! İşte haberin detayları...

Haberler 28 Ocak 2024 0
Yargıtay Duş Almayan Kocaya 500 Bin TL Tazminata Hükmetti!

Yargıtay, verdiği son kararla boşanma davalarında emsal bir karar imza attı. Mahkeme duş almayıp, haftada sadece bir iki kez dişlerini fırçalayan ve kişisel temizliğine dikkat etmeyen erkeği 'tam kusurlu' bularak çiftin boşanmalarına karar verdi ve 500 bin lira tazminata hükmetti.

Ankara'da yaşayan A.Y., eşi C.Y.'nin duş almayıp aynı kıyafetleri 5 gün giymesi ve haftada sadece bir iki kez dişlerini fırçalayarak kişisel temizliğine dikkat etmediğini öne sürerek, boşanma davası açtı. 19'uncu Aile Mahkemesi'nde görülen davada, A.Y., eşi hakkındaki iddiaları şahitleriyle de kanıtladı.

Evlilik kredisi başvuru şartları neler, ne zaman başlayacak?

Mahkeme, C.Y.'yi tam kusurlu bularak boşanmalarına karar verdi ve 500 bin lira tazminata hükmetti. Bölge Adliye Mahkemesince hukuka uygun bulunan karar, Yargıtay 2'nci Dairesi tarafından da onanarak kesinleşti. Yargıtay kararında, davalı eşin kişisel temizliğine dikkat etmemesi, ter kokması gibi boşanmaya neden olaylarda tam kusurlu, kadının ise kusursuz olduğuna hükmetti.

A.Y.'nin avukatı Senem Yılmazel, tazminat kararının da onandığını belirterek, "Medeni kanunumuzda boşanma nedenleri özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak ikiye ayrılır. Genel boşanma nedenleri ortak hayatı çekilmez hale getiren her nedendir. Emsal vermem gerekirse müvekkilimiz için açtığımız boşanma davasında boşanma nedeni karşı tarafın kişisel temizliğine dikkat etmemesiydi. Davalı taraf duş yapmıyordu, yani çok az duş yapıyordu. Haftada bir iki kez dişlerini fırçalıyordu.

Mahkeme, Hakimlik Kavramları: Ceza Yargılamasının Ana Aktörleri - Avukat  Ali DENİZ

500 BİN LİRA DA TAZMİNAT ÖDEYECEK
Bu nedenle biz bir boşanma davası açtık. İlk derece mahkemesi davalı tarafın tam kusurlu olduğuna davacının ise kusursuz olduğuna karar verdi. Bizim talebimiz maddi manevi tazminat talepli bir boşanma davasıydı. 500 bin lira da müvekkilime tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar üst mahkemelere gitti. İlk önce Bölge Adliye Mahkemesi'nden geçti. Daha sonra da Yargıtay kararıyla kesinleşti" dedi.

EŞLER ORTAK HAYATIN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ
A.Y.'nin söz konusu iddialarını tanık beyanlarıyla kanıtlandığını belirten avukat Yılmazel, "Davacı ve davalının ortak arkadaşları vardı. Bir de davalı tarafın iş yerinde çalıştığı mesai arkadaşları tanık olarak mahkemeye geldiler. Mesaide ter koktuğunu, aynı kıyafeti beş gün üst üste giydiğini ifade ettiler. Bu şekilde tanık beyanlarıyla dava kanıtlanmış oldu. Eşlerin ortak hayatın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

Anlaşmalı Boşanma Davası İçin İlk Koşul: Evlilik Süresi - Avukat Ali Deniz

Davranışlar nedeniyle ortak hayat çekilmez hale gelirse diğer tarafın boşanma davası açma hakkı oluyor. Bu duruma eş değil kimse katlanmaz. İnsan ilişkilerinde hepimiz özen göstermeliyiz. Bu nedenle gerek davranışlarımıza, gerek temizliğinizi özen göstermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç