Yapılandırma ve vergi ceza affında detaylar belli oldu: Taksit sayısı ve borçlara indirim açıklandı

Yapılandırma ve vergi ceza affında detaylar belli oldu: Taksit sayısı ve borçlara indirim açıklandı

Son dakika haberi: Yapılandırmada sevindiren son dakika haberi geldi. Bakan Nebati, vade sayısını açıkladı.

Ekonomi 24 Ocak 2023 16:31 18
Yapılandırma ve vergi ceza affında detaylar belli oldu: Taksit sayısı ve borçlara indirim açıklandı

Son dakika haberi: Yapılandırmada detaylar belli oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bir son dakika açıklamasında bulundu. İzmir'de iş dünyasıyla buluşma programına katılan Bakan Nebati, burada gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu ve borç yapılandırmasının detaylarını duyurdu. Bakan Nebati konu ile ilgili yaptığı son dakika açıklamasında şunları söyledi:

HANGİ BORÇLAR

''Yapılandırma paketinde matrah artırımı 2018 ile 2021 yılları için gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde gecerli olacak. Artırılan matrahların vergisi peşin ödenirse vergi aslı da yüzde 10 inecek.

VADE SAYISI 48 AY OLACAK

Bu yapılandırma paketinde taksit ödeme süresi 4 yıla çıkarılacak. Ödemeler 4 yıla yayılan 48 taksitte yapılacak.

ERKEN ÖDEYENE AVANTAJ

Daha kısa sürede ödeyene ilave avantajlar sağlanacak. Peşin ödemede yurt içi ÜFE tutarının yuzde 90'ından vazgeçilecek.

CEZALARA İNDİRİM GELECEK

İdari para cezaları yapılandırılırken asıl alacak tutarından yüzde 25 indirim yapılacak. Vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun 2000 lirayı aşmayan borçlar silinecek."

İşte Bakan Nebati'nin yapılandırma ile ilgili yaptığı açıklamasının tam metni:

“Teklifle, vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezaları kaldırılarak ödenmesini getiriyoruz. Şunu da belirtmem gerekir ki, bu güne kadar diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da yapılandırma kapsamına alıyoruz. Tabii bunların faizlerini de düşük bir oran ile güncelleyerek ödenmesini daha kolay hale getiriyoruz.

Bu yapılandırma kanununda vergi dairesine ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacak. Bir tane istisnamız var o da 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler. Onlar da zaten beyanname verme süresinde kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama almadık. Ayrıca, davalı olan vergi ve prim dosyalarındaki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkânı getiriyoruz. Teklifte, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkân sağlayan düzenlemelere de yer veriyoruz. İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak.”

Nebati, vergilerini peşin ödenmesi hakkında yaptığı açıklamada, arttırılan matrahların vergilerininin peşin ödenmesi durumunda vergi aslında yüzde 10 indirim sağlanacağını belirtti. Söz konusu teklifteki önemli bir yeniliğin taksit ödeme sürelerinin 4 yıla çıkarılması olduğunu dile getiren Nebati şu ifadeleri kullandı:

“Böylece vatandaşlarımız yapılandırılan borçlarını 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde 48 taksitte ödeyebilecekler. Ödeme süresini uzun tuttuk ancak daha kısa sürede ödemek isteyenlere de ayrıca avantajlar getiriyoruz. Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, zaten küçük oranlar uygulayarak hesapladığımız Yurt içi-ÜFE tutarının yüzde 90’ından da vazgeçiyoruz. Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz.

2 bin lirayı aşmayan icralık borcu olan vatandaşlarımızın bu borçlarını tasfiye edecek ortamı zaten daha önce hazırlamıştık. Şimdi de vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşlarımızın 2.000 lirayı aşmayan borçlarını siliyoruz. Bir kişinin, 31 Aralık 2022 tarihinden önce ödenmesi gereken borçlarının toplamı 2.000 lirayı aşmıyorsa bu düzenleme kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere hiçbir şart aramadan borçlarını siliyor, alacağımızdan vazgeçiyoruz. Böylece, bu borçlar nedeniyle vergi dairelerimiz takip işlemleri yapmayacak, vatandaşımız da takibe muhatap olmayacaktır.

Nebati, teklifte yer alan diğer bazı düzenlemelere ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Gelir Vergisi Kanunu’nunda yer alan genç girişimci istisnasının tutarını artırdıklarını ve istisna kapsamında ilk defa işe başlayan gelir vergisi mükelleflerinin üç hesap dönemi kazançlarının yıllık 75 bin lirasınon gelir vergisinden istisna edileceğini söyledi. “Söz konusu tutarı 2023 yılı için 150 bin liraya çıkarıyor ve her yıl Gelir Vergisi tarifesinin ikinci dilimi tutarına paralel olarak artmasını sağlıyoruz.” diyen Nebati, böylece izleyen yıllarda, dilim tutarlarında yeniden değerleme oranında artış oldukça, bu istisna da beraberinde artacağını belirtti.

Nebati ayrıca, TOKİ tarafından konut ve konut ile birlikte ihale edilen yapım işlerine ilişkin olarak, bu yıl sonuna kadar uygulanmak üzere, damga vergisi istisnası getirileceğini açıkladı.

Sizce başka hangi borçlara af gelmeli? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

Yorumlar (18)

Seç


Ziyaretçi 8 Gün Önce
Bu şirketlere yarıyor insanları borc bacağından kurtarmalari lazim krediler düşük faizle tekrar düzenlenip 3 veya 6 ay erteleme yapilmali
Ziyaretçi 8 Gün Önce
imar gelsin
Ziyaretçi 8 Gün Önce
esnaf ve sanatkarlar odası na olan borclarada gelsin
Ziyaretçi 8 Gün Önce
eski kredi ve kredi kartlarına af gelsin
Ziyaretçi 8 Gün Önce
icra borclarinadA gelsin af hayatımız bitiyo sanki