Yapılandırma ve borç affı başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?

Yapılandırma ve borç affı başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?

Son dakika haberi: Yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak? Yapılandırma başvurusu ne zaman başlayacak? İşte detaylar.

Ekonomi 23 Ocak 2023 22:48 1
Yapılandırma ve borç affı başvurusu ne zaman, nasıl yapılacak?

Yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak? Ne Zaman başlayacak?

Yapılandırma müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada devlete olan tüm borçlara yapılandırma geleceğini söyledi. Peki yapılandırma başvurusu ne zaman başlayacak? Başvuru nasıl olacak? İşte konuya ilişkin tüm bilgiler:

Vergi daireleri,
gümrük müdürlükleri,
SGK,
belediyeler,
il özel idareleri

gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz.

Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir"

BORÇLAR SİLİNECEK

2 bin lirayı aşmayan vergi ceza faiz gibi başlıklarda borçlar silinecek. Bunlar için bir başvuru olmayacak. 2 bin liranın altındaki borçlar otomatik şekilde silinecek. Vatandaşlar bunun en az 5 bin olmasını istiyor. Sizce bu seviye arttırılmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

BAŞVURU NE ZAMAN BAŞLAYACAK? NASIL YAPILACAK?

Yapılandırma için kanun teklifi hazırlıkları başladı. Kısa sürede tamamlanması beklenen yeni torba yasa ile birlikte borçlara yapılandırma gelecek. Yapılandırma önce meclisten geçecek. Daha sonra Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Daha sonra başvurular başlayacak. Buna göre baktığımızda Şubat ayının ortalarında başvurunun başlaması bekleniyor. Başvurular hem internet üzerinden hem de vergi dairelerinden alınabilecek. Başvuru başladığında haberdar olmak için TIKLA İNDİR

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
Trafik cezalarının faizleri silincekmi benim biraz fazla cezam var trafik borcu