Wells Fargo'dan sürpriz dolar TL tahmini: 30 TL'nin altına düşeceği tarihi açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Wells Fargo'dan sürpriz dolar TL tahmini: 30 TL'nin altına düşeceği tarihi açıkladı

Wells Fargo'dan bir son dakika haberi geldi. Gelen haberde Wells Fargo, Dolar kurunun TL karşısında değer kaybedeceğini söyledi.

Döviz 3 Nisan 2024 1
Wells Fargo'dan sürpriz dolar TL tahmini: 30 TL'nin altına düşeceği tarihi açıkladı

Wells Fargo'dan seçim sonrası iyimser dolar TL tahmini.

Dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından olan Wells Fargo, bu sene başında TL ile ilgili uzun vadeli ihtiyatlı iyimser bir bakış ortaya koymuştu. Bir son dakika açıklaması daha geldi ve seçim sonrası TL'de uzun vadeli yapıcı görüşlerin artan bir inançla devam ettiğine yer verildi.

DOLAR DÜŞECEK

Dolar'ın TL karşısında bu sene tepe noktasını gördüğünü bildiren Wells Fargo, 2025 yıl sonuna kadar dolar kurunda gerileme olacağını söyledi.

Yayınlanan raporda TL için sene başında yapılan iyimser bakış açısına değinildi ve yıllardır süren kötümserliğin ardından kayda değer bir görüş değişikliği olduğuna yer verildi. Yapılan açıklamada, "Yerel seçimlerin geride kalması ve politika ve ekonomik ortodoksiye olan bağlılığın devam etmesiyle birlikte, Türk lirasına ilişkin uzun vadeli yapıcı görüşümüzü, artan bir inançla yineliyoruz" denildi.

Merkez Bankası'nın sıkılaşma döngüsünün başlamasından şimdiye kadar piyasa katılımcıları, Türk varlıklarına olumlu tepkiler verdi denilen açıklamada, "Türk devlet borçları üzerindeki kredi temerrüt takası spreadleri önemli ölçüde daralmış ve gelişmekte olan piyasalar egemen dolar-borç CDS spread endeksine yakınsamıştır. Aslında, TCMB sıkılaştırma döngüsünün başlamasından bu yana, Türkiye'nin spreadleri 205 baz puanın üzerinde daralırken, EMBI endeksi sadece 91 baz puan daralmıştır" denildi.

Yerel seçimler öncesi bir siyasi belirsizlik olduğunu söyleyen banka, bu belirsizlik nedeniyle TL'nin değer kaybettiğini ve doların yükseldiğini söyledi. Banka yaptığı açıklamada, "Ancak, geçmişte yerel seçimlerle ilgili belirsizlikle birlikte bu dolar primi azalmış ve resmi ve gayri resmi döviz kurları birbirine yaklaşarak ABD doları için sadece küçük ama normal bir prim bırakmıştır" dedi.

TL'DE YAPICI GÖRÜŞ DAHA YÜKSEK

TL'de bundan sonra iyimser havanın hakim olacağını söyleyen banka, "Bize göre döviz kurlarının birbirine yakınsaması ve dolar priminin azalması, liranın gelecekteki değerine ilişkin artan iyimserliği yansıtmaktadır. Lira için, yerel siyasi dinamiklerin iyileşmesi, güvenilir bir para otoritesinin bağımsızlığı ve Türkiye'nin demokratik sistemine müdahale edilmemesi kombinasyonu, zaman içinde daha güçlü bir para birimi ile sonuçlanmalıdır. Bu anlamda, daha önce de belirttiğimiz gibi, Türk lirası için yapıcı görüşümüzü bu kez daha yüksek bir inançla yineliyor ve Türkiye'nin para birimi sorunlarının en kötüsünün muhtemelen geçmişte kaldığına inanıyoruz" dedi.

ARA SIRA VOLATİLİTE YAŞANABİLİR

Yapılan açıklamada, "Bununla birlikte, lirada ara sıra volatilite nöbetleri yaşanabileceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, liradaki oynaklığın -büyük bir siyasi aksaklık veya son politika uygulamalarından geri adım atılmadığı varsayımıyla- geçici olacağına ve para biriminin yılsonuna kadar güçlenme eğiliminde olacağına inanıyoruz" değerlendirmesine yer verildi.

"2025 YIL SONUNDA 30 LİRA ALTINA DÜŞECEK"

Wells Fargo yayınladığı tahminde dolar kurunda ciddi yükseliş olmayacağını, 2025 yılı sonunda 30 liranın altına gerileyeceğini söyleyerek, "Tahmin ufku, şimdilik 2025'in 3. çeyreğinin sonuna kadardır. Bu anlamda, USD/TRY kurunun bu yıl zirve yaptığına ve 2025'in ortalarında 30,00 TL'nin altına ineceğine inanıyoruz" dedi.

Finans7 yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 13 Gün Önce
Bizde inandık heeee