Vergi Uzmanı Canlı Yayında Açıkladı: Asgari Ücret, Memur ve Emekli Maaşına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Vergi Uzmanı Canlı Yayında Açıkladı: Asgari Ücret, Memur ve Emekli Maaşına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, asgari ücretliye, memur ve emekliye yapılacak olan zamma ilişkin beklentiyi açıkladı.

Çalışma Hayatı 3 Ekim 2022 00:32 1
Vergi Uzmanı Canlı Yayında Açıkladı: Asgari Ücret, Memur ve Emekli Maaşına Ne Kadar Zam Yapılacak?

2023 yılı asgari ücretli, memur ve emekli maaş zammı oranı ne kadar olacak?

Yeni yıla kısa bir süre kalması ile birlikte asgari ücret, memur ve emekli maaşına yapılacak zam miktarı yakından araştırılmaya başlandı. Söz konusu maaş zammı ile ilgili son dakika açıklaması Vergi Uzmanu Muhammet Bayram'dan geldi. İşte son dakika haberinin ayrıntıları finans7.com'da...

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDELİ HABERİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan son yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;

"Küresel ekonomik krizin ülkemize olan etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan her kesimi rahatlatacak adımları attık, atmayı da sürdüreceğiz. Asgari ücret, memur ve emekli maaşına kadar tüm kısımların gelirlerini ciddi şekilde yılbaşından itibaren tekrar yükselterek enflasyonun refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından uzman isimlerden asgari ücret, memur ve emekli maaş zammı açıklamaları gelmeye başladı. Söz konusu zam miktarı ile ilgili bir açıklamada Vergi Uzmanı Muhammet Bayram'dan geldi.

Asgari ücretliye, memur ve emekliye yılbaşında yapılacak olan zamma ilişkin beklentilerini CNN Türk canlı yayınında açıklayan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram şu ifadeleri kullandı:

“Memurlara maaş artışı toplu iş sözleşmesinden kaynaklanıyor. 2022 Ocak ayında yüzde 5’lik zam farkı vardı. Sosyal refah payı düzenlemesi ile yüzde 2.5’luk bir artışla 7.5 artı enflasyon farkı oldu. Temmuz ayına geldiğimizde yüzde 42.35 memurlara, yüzde 41,63 emeklilere artış yapıldı. Bu artış enflasyon oranlı bir artıştı.

Asgari ücret 2020'nin sonunda 2825 TL iken yüzde 34’lük enflasyon varken yüzde 50’lik artışla 4253 TL’ye çıktı. Bu o zaman için rekor bir artıştı. Bu artış zaman içerisinde eridi. Temmuz ayına geldiğimizde asgari ücretliye yıl içinde zam olmamasına rağmen ikinci bir zam yapıldı. 4253 TL olan bu rakam 5500 TL’ye çıkarıldı.

Memurlar emeklilere yapılan maaş artışı yüzde 40 seviyesindeyken asgari ücrete yapılan zam yüzde 30 seviyesine geldi. Ama 2021 sonundan bu tutarlara gelince yüzde 94’lük asgari ücrette kümülatif artış yaşandı. Peki bu yeterli mi kesinlikle yeterli değil.

Memur ve emeklilere yapılacak maaş artışı belli. Pazartesi itibarıyla eylül ayının enflasyon verisi açıklanacak. Şu anda iki aylık enflasyon verisi yüzde 3.83. Ancak yüzde 80’lik TÜFE oranı, yüzde 143’lük ÜFE oranı var.

Şu anda anketlerin yaptığı tahminlere göre son 6 ayda yüzde 34-35'lik enflasyon farkı oluşacak. Bu enflasyon farkını memur ve emeklilerimiz direkt alacaklar.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük memur maaşı 9 bin 105 TL iken toplamda yüzde 15-20'lik maaş artışı olursa 11 bin seviyesine geliyor. Şu an SSK ve Tarım Bağkur’lular var. 2 bin öncesi ve sonrası maaş alanlar var. Burada en düşük SSK Bağkur tarım işçisinin maaşı 3 bin 500 TL’dir. Yüzde 40’lık bir artış bekliyoruz aslında.

ASGARİ ÜCRETLİYE NE KADAR ZAM BEKLENİYOR?

5 bin 500 TL’lik asgari ücretin üstüne en az yüzde 40’lık artış bekliyoruz. 5 bin 500 liralık asgari ücret 7 bin 500 lira seviyesine gelir. Yüzde 35 artış olursa 7 bin 425 seviyesine gelir. Yüzde 30’luk artış olursa 7 bin 100 seviyesine gelir.”

Sizce 7 bin 100 TL yeterli mi? Yorum ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize yazın.

Asgari ücret, memur ve emekli maaş zammı açıklamalarından bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin;

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 58 Gün Önce
Geçen sene enflasyon yüzde 55 iken yüzde 50 verdi.sonra temmuz ayında 30 verdi. toplam bir yıl içersinde %80 Lik bir artış oldu.şimdi yeterli mi ya mantıklı bir yorum yapın .yüzde 40 sizin olsun