Vergi uzmanı az önce açıkladı: En az yüzde 55 zam

Vergi uzmanı az önce açıkladı: En az yüzde 55 zam

Ünlü Vergi Uzmanı Ozan Bingöl bir son dakika açıklamasında bulundu ve YDO'nun en az yüzde 55 geleceğini söyleyerek zamların yolda olduğunu söyledi.

Finans Magazin 24 Eylül 2023 12:25 1
Vergi uzmanı az önce açıkladı: En az yüzde 55 zam

Yüzde 55 zam geliyor.

2023 yılı yeniden değerleme oranı hakkında son dakika açıklaması geldi. Yüksek enflasyon nedeniyle YDO'nun da yüksek geleceğini bildiren Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, gelecek sene vergi, harç ve cezalara yüksek oranda zamların geleceğinin sinyallerinin olduğunu söyledi.

Sözcü Gazetesi'ndne Hülya K Oruçoğlu'na açıklamalarda bulunan Bingöl, özellikle yerel seçimlerden sonra vergilerin hissedilir şekilde artacağını söyledi. Gelecek Kasım ayında belli olacak Yeniden Değerleme Oranı hakkında da açıklama yapan Bingöl, beklenen zamlarla ilgili detaylı bilgilere yer verdi.

Yerel seçimlere kadar anestezik boyutu yüksek dolaylı vergi artışlarının süreceğini söyleyerek açıklamasına başlayan Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

“Asıl sıkı maliye tedbirleri seçim sonrasında olacak. Canımız fena yanacak, zamları iliklerimize kadar hissedeceğiz. En büyük mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının artışındaki sınırlamalar karşımıza çıkacak” dedi. “Bütçedeki delik büyük diyeceğim ama ortada bütçe falan kalmamış” ifadelerini kullanan  Bingöl, “Orta Vadeli Program'a (OVP) göre önümüzdeki dört yılda toplanması hedeflenen vergi 32.5 trilyon lira, hedeflenen bütçe açığı 7.9 trilyon lira, ödenmesi hedeflenen faiz gideri ise 6 trilyon lira. Bizler daha çok vergi ödeyeceğiz, onlar daha çok harcama yapacaklar ama kime, nasıl, hangi ölçülerle”

HANGİ KALEMLERE ZAM GELECEK

Gelecek süreçte tüketici kredilerine, banka ve sigorta muameleleri vergisine, harçlar ile ek gayrimenkul ve bazı ÖTV kalemlerine artışlar olabileceğini bildiren Bingöl, “Çünkü OVP'ye göre bu yıl sonundaki bütçe açığı yaklaşık 1.6 trilyon lira olarak öngörülüyor. Bu kadar büyük açık rakam; vergi artışlarının devam edeceğinin en güçlü sinyali” dedi.

Emeklilere verilen sözler ve karşılanmayan vaatlere de değinen Bingöl, “Yapılacak artışın bütçede bir karşılığı var mıdır diye bakmadan söz verilemez. Bu bütçe hakkının ve Meclis'in yok sayılması” dedi.

AKARYAKITTA YÜZDE 700 ARTIŞ

Akaryakıttan alınan verginin 2 yılda yüzde 700'e yakın artırıldığını söyleyen Ozan Bingöl, “Akaryakıt vergi olup Hazine'nin kasasına aktı. Akaryakıttaki ÖTV'den bu yılın ilk sekiz ayında 75 milyar 921 milyon lira tahsil edildi. 2022'de akaryakıt ve doğalgazdan tahsil edilen ÖTV tutarına ilk sekiz ayda ulaştık. Önümüzdeki günler de yeni artışlara gebedir. Akaryakıtın ÖTV dahil tutarı üzerinden alınan KDV'nin de 35 milyar liranın üzerinde bir tutara tekabül ettiğine göre akaryakıt üzerinden 8 ayda ödediğimiz vergi 110 milyar lirayı aştı” dedi.

EN AZ YÜZDE 55 ZAM

Eylül ve Ekim ayı enflasyonu 0 gelse bile 2023 yılı için yeniden değerleme oranının yüzde 55'in üzerinde olacağını söyleyerek açıklamasını sürdüren Bingöl, “Bu da 2024'te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55'in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023'ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024'e sürüklemek sonucunu da doğuracak. Örneğin 2022'de üç yıl ve üzeri bir pasaport harcı 1.478,30 TL idi, 2023'te 4.943,50 TL'ye çıktı. 2024'te en iyimser tahminle yaklaşık 7.645 lira olacak” ifadelerini kullandı.

Sadece pasaport değil MTV, ehliyet, trafik cezaları, kimlik ücretleri ve değerli kağıt ücretlerine de YDO oranı kadar zam yapılacak.

YDO NE ZAMN BELLİ OLACAK

Yeniden Değerleme oranı, Eylül ve Ekim ayı enflasyonunun belli olması ile netleşecek. 3 Ekim'de Eylül ayı enflasyonu, 3 Kasım'da ise Ekim ayı enflasyonu belli olacak YDO'nun ne kadar olduğu açıklanacak. Zam oranı belli olduğunda haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
ekonomist kardeşimiz bunu duymasın onun bilgisinden yuksekmi vergi ile ekonomi düzelmez vergi halktan çalmak tır
;