Vedat Işıkhhan'dan staj ve çıraklık mağdurlarına emeklilik açıklaması

Vedat Işıkhhan'dan staj ve çıraklık mağdurlarına emeklilik açıklaması

Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına emeklilik ile ilgili son dakika açıklaması geldi. İşte Bakan Işıkhan'ın açıklamaları.

Emekli Haberleri 18 Kasım 2023 0
Vedat Işıkhhan'dan staj ve çıraklık mağdurlarına emeklilik açıklaması

Bakan Işıkhan'dan staj ve çıraklık mağdurları ile ilgili açıklama geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, staj ve çıraklık mağdurlarının da EYT kapsamına alınması ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu.

Komisyon görüşmelerinde Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in sorduğu staj ve çıraklık düzenlemesi hakkında açıklama yapan Bakan Işıkhan, yazılı olarak verdiği cevapta çırak ve stajyerlerin TÜİK'e göre çalışan olarak göründüğünü söyledi ve emeklilik hakları ile ilgili soruya şu şekilde cevap verdi:

“Çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihi aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır”

Gürer yaptığı açıklamada Bakan Işıkhan'ın staj ve çıraklık mağdurları ile ilgili soruya şu şekilde yanıt verdiğini söyledi:

“Çırak ve stajyer vb. bir işletmede çalışanlar belirli bir menfaat, maaş, emekliliğe ilişkin sosyal sigorta prim ödemesi, cep harçlığı vb. elde ediyorsa, istihdamda kabul edilmektedir” dedi. Ancak Bakan Işıkhan, Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta ise çırak ve stajyerlerin durumuna ilişkin mesleki eğitim aldıklarını belirterek,  “Çıraklık ve stajyerlikte geçen süreler malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası kapsamında bulunmadığından söz konusu sürelerdeki işe başlama tarihi aylığa hak kazanmada ilk işe giriş tarihi kabul edilmesi mümkün bulunmamaktadır”

DEĞERLENDİRME: BAKAN NE DEDİ?

Peki Bakan Işıkhan bu açıklamaları ile ne dedi? Gürer bu soruya şu şekilde yanıt verdi:

“TÜİK tarafından çalışanlarla ilgili veriler kamuoyu ile paylaşılıyor. İşsizliğin azaldığıyla ilgili verilerle kamuoyuna yansıtılıyor. Oysa işin gerçek yönü işsizlik azalmıyor, artıyor. Bunun yanında çırak ve stajyerler de çalışan gösteriliyor. Oysa çırak ve stajyerler bakanlığın yanıtlarında öğrenci olduğu ifade ediliyor. Yani öğrenci olarak gösterilip yaşlılık sigortası yapılmayan çocuklarımız bakanlığın verilerinde işçi olarak gösteriliyor"

ARALIK AYINDA MECLİSTE GÖRÜŞME OLACAK

Aralık ayının başında Çalışma Bakanlığı'nın bütçesi genel kurula gelecek. Genel kurulda staj ve çıraklık sigortası düzenlemesi hakkında daha net cevap gelmesi bekleniyor. Açıklamadan bildirimle haberdar olmak için aşağıdaki linklerden finans7 mobil uygulamamızı ücretsiz indirin
Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;