Vedat Işıkhan'dan asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Vedat Işıkhan'dan asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan emekli maaşları ve asgari ücret ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. İşte detaylar...

Vedat Işıkhan'dan asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması

Son dakika: Vedat Işıkhan'dan asgari ücret ve emekli maaşı açıklaması.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan emekli maaşları ve asgari ücret ile ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Işıkhan yaptığı açıklamada yeni yılda emekli maaşlarıyla ilgili de çalışmaların süreceğini açıkladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda bakanlığının 2024 yılı bütçesine ilişkin konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca kişinin beklediği konulara da değindi.

Asgari ücretin belirlenmesi konusunda enflasyon vurgusu yapan, "Asgari Ücret Komisyonu'ndan çıkacak kararın herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesi olmasını ümit ediyoruz. Asgari ücretli çalışanlarımızı enflasyon karşısında koruma ilkemizi aynı kararlılıkla sürdüreceğiz. Birinci döneme yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini en yakın zamanda hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI

Memurların ve memur emeklilerinin aylıkları hakkında yöneltilen sorulara yanıt veren Işıkhan, "Kamu görevlileri hakem kurulu kararı uyarınca memurlar için 2024 yılı için yüzde 15 artı yüzde 10, 2025 yılı için yüzde 6 artı yüzde 5 maaş artışı yapılması ve enflasyon farkı verilmesi kararlaştırılmıştır. Son 5 aylık Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 33,66 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyon farkı ile birlikte 2024 Ocak ayında memur maaşlarının yüzde 50 civarında artacağı tahmin edilmektedir. 2002 yılında 392 olan en düşük memur maaşı 2023 yılında 22 bin liraya çıkarılarak nominal olarak 56 kat, reel olarak da yüzde 266 oranında artış sağlanmıştır" değerlendirmesini yaptı.

ÇALIŞAN EMEKLİLERE 5 BİN LİRALIK İKRAMİYE

Çalışan emeklilere yönelik verilecek 5 bin liralık ikramiyeye yönelik çalışmaların tamamlandığını söyleyen Işıkhan, "Çalışan emeklilerimize 5 bin lira verilmesine ilişkin kanun teklifi Meclis'te kabul edilip Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra ödemeleri iki gün içinde yapacak şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yılda emekli aylıklarının iyileştirilmesi yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç