Vedat Bilgin: 'Mülteciler Türkiye'nin Büyümesine Katkı Sağlar'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Vedat Bilgin: 'Mülteciler Türkiye'nin Büyümesine Katkı Sağlar'

Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilgin bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Bilgin açıklamasında mültecilerin üretime katılmasının ülkemizin büyümesine katkı sağlayacağını söyledi.

Haberler 26 Ekim 2022 14:57 0
Vedat Bilgin: 'Mülteciler Türkiye'nin Büyümesine Katkı Sağlar'

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den mültecilere iş açıklaması.

"İşgücü Piyasasına Geçişin Desteklenmesi Projesi"nin düzenlenen açılış toplantısına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, burada önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin burada yaptığı açıklamada önemli ifadeler kullandı.

Suriyeliler gibi ülkelerinde yaşanan kaostan kaçarak geldikleri ülkede hayatta kalmaya çalışanların anlaşılması gerektiğini söyleyerek açıklamasına başlayan Bakan Bilgin, "Sosyal yardımlarla hayatta kalmayı başarmak, başlı başına bir problemdir. O bakımdan o insanları hayata daha sıkı bağlayacak, onlara el uzatacak bir imkanın olması lazım. O imkan, onların iş gücüne katılımını sağlamaktır. Bunun için bu ve benzeri projeler çok değerli." dedi.

Irak, Afganistan ve Suriye'den kaçanların Türkiye'ye geldiğini ve buralardaki istikrarsızlıkların insani maliyetinin Türkiye'ye yüklendiğini söyleyen Bakan Bilgin, "Türkiye'de bu ülkelerden gelen yaklaşık 4-5 milyon civarında insan bulunmaktadır. Bu, başlı başına bir sosyal problemdir ama Türkiye bunu yönetiyor. Türkiye bugün kişi başına düşen milli geliri 10 bin dolar civarında olan, 1 trilyon dolarlık milli gelirin eşiğinde olan bir ülke, Avrupa'nın büyük ülkelerinin birçoğuyla kıyaslanmayacak imkanlarına rağmen bu sosyal sorumluluğu en fazla üstlenmiş olan ülke. İnsani yardım konusunda Türkiye, dünyanın önde gelen ülkesi. Milli gelir açısında bakıldığında ise 1. ülkesi. Tabii bu sorumluluğu yerine getirmenin sebep olduğu zorluklar var." dedi.

Dünyadan bu sürece gelen katkıları çok değerli bulduklarını söyleyen Bakan Bilgin, "Bu insanları hayata tutunduracak en önemli şey, onların iş sürecinde olmaları, üretim sürecine katılmaları. Yardımlara bağımlılığı da düşündüğümüzde, iş yapacakların bütün potansiyellerinin köreldiği bir tablo ortaya çıkıyor. Elbette yardımlar devam etmeli ama özellikle gençler başta olmak üzere çalışabilir olanların iş gücüne katılımı fevkalade önemli. Bu onların hayatlarını etkileyecek kazanımlar elde etmelerini sağlayacak. Suriye'den gelen insanlar Türkiye'de iş gücüne katılarak hayatlarını sürdürmeye kendi imkanlarıyla, kendi emekleriyle katkı sağlayacaktır. Bunun yanında yarın ülkelerine döndükleri zaman meslek sahibi olacaklar. Bir işin yapım sürecinde yer aldıkları için o işin nasıl yapılacağını bilecekler. Bu anlamda da bu projeler çok anlamlı." ifadelerini kullandı.

Ülkemizin dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyleyerek açıklamasını sürdüren Bakan Bilgin, büyüme ile işgücüne katılım talebinin de arttığını söyledi. Bakan açıklamasında, "Daha da önemlisi nitelikli iş gücüne talebi artmaktadır. Bu projenin amacı, sadece mültecileri iş sürecine katmak değil, onları nitelikli emek haline dönüştürmektir. Bu bakımdan proje çok anlamlıdır." ifadelerini kullandı.

MÜLTECİLER ÜRETİM SÜRECİNE KATILIRSA DAHA ÇOK BÜYÜRÜZ

Bakan Bilgin açıklamasının devamında ülkenin her geçen gün büyüdüğünü, geçen aya kadar olan verilere göre 1 milyon civarında istihdam olduğunu söyledi ve "Türk ekonomisi büyümesine devam ettikçe sorunlarını çözecek, göç eden insanlar üretim sürecine katılırsa bu büyümeye de katkı yapacaklar." dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç