Vedat Bilgin, EYT Düzenlemesine İlişkin İlk Detayı Açıkladı

Vedat Bilgin, EYT Düzenlemesine İlişkin İlk Detayı Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son dakika açıklamasında EYT düzenlemesine ilişkin ilk detayı duyurdu.

Emekli Haberleri 21 Eylül 2022 18:29 0
Vedat Bilgin, EYT Düzenlemesine İlişkin İlk Detayı Açıkladı

Bakan Bilgin EYT düzenlemesinde ilk detayı açıkladı.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bakan Bilgin ayptığı açıklamada , Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için prim gün sayılarına ilişkin çok önemli ifadeler kullandı. Bakan Bilgin yaptığı açıklamada yaşa takılanların prim gün sayısındaki farklılıklara dikaktleri çekti ve bunun eşitlenmesi gerektiğini söyledi.

Bakan açıklamasında bunun eşitleneceği bir düzenleme yapacaklarını söyleyerek, "Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı söyleyeyim" ifadelerini kullandı.

Detaylar geliyor...

ASGARİ ÜCRETE ZAM ARALIK AYINDA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin açıklamasının devamında asgari ücret zammına değindi ve tarihin en yükske oranında zam yaptıklarını, Aralık ayında bir zam daha yapacaklarını söyledi. Bakan “Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuzda da yaptık. Aralık geliyor, aralıkta da yapacağız” dedi ve şu ifadeleri kullandı: “Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım”

Aralık ayının ilk haftasında toplanacak asgari ücret tespit komisyonu, Aralık sonuna kadar yapacağı toplantılar sonrası 2023 yılı için asgari ücret zammını belirleyecek. Seçim zammı olarak adlandırılan zammın yüksek olması bekleniyor.

EYT AÇIKLAMASI

"Devletimiz, ABD gibi 20 trilyon doları aşan bir milli gelire sahip değil, İngiltere ya da Almanya gibi milli gelire sahip değil. Ne kadarız? 1 trilyon dolara yakınız. Buna rağmen Türkiye, 20 trilyon dolarlık ekonominin yaptığını, sosyal bakımdan yaptı, vatandaşlarını korudu. Dolasıyla Sayın Cumhurbaşkanımız bu enflasyon döneminde 'yurttaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' dedi. Bu konuda bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Asgari ücreti tarihinin en yüksek zammıyla arttırdık. Arkasından temmuzda da bir artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Yani biz yurttaşlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız."

"Geçtiğimiz iki çeyrek Türkiye yüzde 7,5 ve yüzde 7,6 büyüdü. Ne yaptık? Yaklaşık 1 milyona yakın istihdam ürettik. Sorunun çözümü bu. Enflasyonu küçülerek değil, büyüyerek çözeceğiz. Üretimle, ihracatla çözeceğiz. Türkiye ne kadar ihracat yaparsa ne kadar turizm geliri elde ederse enflasyona karşı o kadar üretime dayalı gücünü kullanıp bu sorunu aşma kabiliyetine sahip olur. Dolayısıyla enflasyonun meydana getirdiği tahribatı büyüme yoluyla, üretim gücümüzle aşacağız. Biz de bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları çözeceğiz. Asgari ücretle çözeceğiz, 3600 ile çözüyoruz, EYT ile çözeceğiz. Bunların hepsi önümüzdeki dosyalar. Birer birer çözeceğiz. Geçici işçiler sorununu çözeceğiz. Taşeronların kadroya alınmasında, o dönem 90 bin kişi kapsam dışı kalmıştı. Onların sorununu çözeceğiz. Bütün bunları çözüp çözüp ilerleyeceğiz."

EYT ve asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç