Vedat Bilgin bugün açıkladı: 25 bin yeni işçi alımı yapılacak

Vedat Bilgin bugün açıkladı: 25 bin yeni işçi alımı yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir son dakika açıklamasında bulundu ve 25 bin işçi daha alınacağını söyledi.

İşçi Alımı 16 Mart 2023 21:35 0
Vedat Bilgin bugün açıkladı: 25 bin yeni işçi alımı yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den son dakika açıklaması: 25 bin yeni personel alımı yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bir son dakika açıklamasında bulundu. bakan Bilgin yaptığı açıklamada deprem bölgesinde 25 bin yeni personel alımı daha yapılacağını söyledi.

Deprme bölgesinde atılması gereken adımların hızlı şekilde atıldığını söyleyen Bakan Bilgin, "Bu felaketin meydana getirdiği sorunları aşmak için Türk devleti elinden gelen her şeyi yapıyor. İlk aşamada kurtarma faaliyetleri...Sonra kurtarılan insanları, depremzedeleri bölgede kalacaklarsa onların kalabilecekleri, yaşayacakları çadırları, çadır kentleri, arkasından konteyner kentleri, arkasından yeni hayat alanlarının planlanarak inşaatların bir an önce başlatılması konusunda bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmalar çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Birçok yerde temel atma sürecine girilmiştir. Dolasıyla Türk devletinin bu felaket karşısında milletin hizmetinde olduğunu Türk kamuoyu biliyor. Bu konuda da elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz. Sarf etmeye de devam edeceğiz" dedi.

ÇALIŞMA HAYATINDA NORMALLEŞME

Deprem bölgesinde normalleşme için çalışma hayatının hızlıca toparlanması gerektiğini söyleyen Bakan Bilgin,  "Esnafların ticaret hayatlarının canlanması konusunda da bizim üzerimize düşen her görevi yerine getireceğiz, her sorunu çözeceğiz. Zaten deprem olur olmaz bölgede biz SGK üzerinde yani ilaç katılım payını, doktor katılım payını depremzedelerden bunları kaldırmıştık. Bundan sonra da hemen devreye kısa çalışma ödeneğini, nakdi ücret desteğini sunduk. İşletmelerin kendileri üretim faaliyetlerine devam edememe ya da pazarlarını kaybetme ya da sorun yaşama durumlarında onun şartlarını biliyorlar. Bizim İŞKUR'dan ve kurumlarımızdan zaten kendilerine iletiliyor. Bu imkanları doğrudan doğruya çalışma hayatının istifade etmesi için onların önüne koyduk. Müracaatlar başladı, ödemeler yapılıyor" dedi.

EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin çözüldüğünü söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan, "Bu sorun Türkiye'nin 20 yılı aşkın süredir karşılaştığı bir konuydu. Bu çözüldü fakat bunun sevinci buruk bir sevince dönüştü. Bölgemizde de EYT ya da diğer normal aşamalardan geçerek emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın bu taleplerini karşılıyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumunun çalışmaları devam ediyor. Bu konuda kimsenin herhangi bir hak kaybı olmayacaktır. Bunun bilinmesini isterim" dedi.

25 BİN PERSONEL ALIMI DAHA YAPILACAK

Deprem illerindeki en büyük sıkıntının istihdam olduğunu söyleyen Bakan Bilgin, 25 bin yeni personel alımı yapılacağını söyledi. Toplam 50 binlik alımın 25 bininin yapıldığını söyleyen Bakan, yeni alımın da kısa sürede olacağını söyleyerek, "Gelir kaybına maruz kalmış olan ailelerin gelir sahibi yapılması. Bu konuda da ilk aşamada 25 bin yeni istihdam gerçekleştirdik. Vali beylerin organizasyonuyla yürüyor bu istihdam. Geliri olmayan aileler tespit edilerek, ikinci 25 bini de bölgede uygulamaya sokacağız. İkinci 25 bin istihdam paketini de açacağız. Dolayısıyla bölgemizin normalleşmesi, ekonomik hayatın normale geçmesi, yeniden başlangıcı teşvik edecek bütün tedbirleri alıyoruz. Bu konuda da hiçbir sınır tanımadan her ihtiyacı karşılamak bizim görevimiz" dedi.

İLAN GELDİĞİNDE BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Seç