Uzman İsimden Korkutan Uyarı! Çok Yıkıcı Bir Deprem Bekleniyor

Uzman İsimden Korkutan Uyarı! Çok Yıkıcı Bir Deprem Bekleniyor

Türkiye'de yaşanan son depremlerin ardından bir korkutan açıklama da Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür'den geldi.

Haberler 7 Kasım 2022 20:37 1
Uzman İsimden Korkutan Uyarı! Çok Yıkıcı Bir Deprem Bekleniyor

Son günlerde art arda meydana gelen depremlerin ardından uzman isimden deprem uyarısı geldi. İşte haberin ayrıntıları...

Türkiye'de yaşanan son depremlerin ardından bir korkutan açıklama da Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür'den geldi. Özgür, "2020’den bu yana 3 bine yakın deprem olmuş. O fay hattı kırılacak, bugünü yarını yok. Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya, tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor. Malatya'da 6.5 ile 7.2 arasında deprem bekleniyor" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı düzenleyen Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, 24 Ocak 2020’de Elazığ'ın Sivrice ilçesindeki 6.8'lik depremden dolayı can ve mal kayıplarının olduğunu hatırlatarak, bir daha bu acıların yaşanmaması için olası depremlere karşı yetkilileri uyardıklarını söyledi.

'HIZLI BİR KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR'

Malatya'nın olası depreme hazır olmadığını kaydeden Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Özgür, "Türkiye genelinde 24 il, 110 ilçe ve 500’e yakın köy ve mahalleden aktif fay hatları geçiyor. Bu fay hatlarının bir an önce planlara işlenmesi gerekiyor. Bu noktada da Malatya'da kentsel dönüşümün hızlanması gerekiyor. Hızlı bir kentsel dönüşüme ihtiyaç var.

'O FAY HATTI KIRILACAK BUGÜNÜ YARINI YOK'

Bizler can kaybının az olması için uğraşan bir meslek grubuyuz. Bizim amacımız deprem olmadan neler yapılması gerektiğini ortaya koymaktır. Büyük bir deprem kapıda. Çelikhan- Erkenek hattını sıkıştırıyor. 2020’den bu yana 3 bine yakın deprem olmuş. O fay hattı kırılacak, bugünü yarını yok.

6.5 İLE 7.2 ARASINDA DEPREM BEKLENİYOR

Olası bir depremde de Malatya’nın birçok yeri yerle bir olacak gibi görünüyor. Kışla Caddesi, Akpınar, Fuzuli Caddesi’nde hep bitişik nizamlı yapılar var. Yeni ya da eski bina fark etmiyor. Bir an önce bunlara çözüm bulunup, kentsel dönüşüm yapılması gerekiyor. Önümüzde çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya, tarihi boyunca iki kere yerle bir olmuş. O nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor" diye konuştu.

Gazetecinin 'Malatya'da tahmini kaç şiddetinde bir deprem bekleniyor?' sorusuna ise Özgür, "Malatya'da 6.5 ile 7.2 arasında bir deprem bekleniyor. Geçen gün hatta Naci Görür hoca da açıklama yapmıştı" yanıtını verdi.

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 21 Gün Önce
siz anca felaket tellallığı yapın kelin ilacı olsa kendi başına sürer bırakın bu işler deprem dediğiniz doğa olayı her gün oluyor icrat yapın yeter