Uzman İsimden Altın ve Dolar Uyarısı: Bu İki Tarihe Dikkat!

Uzman İsimden Altın ve Dolar Uyarısı: Bu İki Tarihe Dikkat!

Dolar ve altın fiyatları ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Uzman isim bu iki tarihe dikkat çekerek yatırımcıları uyardı.

Finans Magazin 10 Eylül 2022 11:02 0
Uzman İsimden Altın ve Dolar Uyarısı: Bu İki Tarihe Dikkat!

Dolar ve altın fiyatları ile ilgili yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Uzman isim bu iki tarihe dikkat çekerek yatırımcıları uyardı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş YouTube hesabı üzerinden yeni açıklamalarda bulundu. Memiş, "Karar vermeden önce bu iki taraihe dikkat" diyerek dolar ve altın fiyatları için çarpıcı uyarı yaptı.

"KARAR VERMEDEN ÖNCE BU TARİHLERE DİKKAT"

Açıklamalarının yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen İslam Memiş, "Karar vermeden önce bu tarihlere dikkat!" başlıklı videosunda şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu hafta piyasalarda neler yaşandı, etkileri neler olabilir, yatırımcısı bugünlerde nasıl kararlar vermeli? Avrupa Merkez Bankası 24 yıl aradan sonra 75 puanlık faiz artışı yaptı, sebep enflasyonla mücadele. 2023'e kadar enflasyon yüksek kalmaya devam edecek, küreselcilerin isteği bu yönde. Kontrollü şekilde rakamlar yükselmeye devam edecek. Cılız bir geri çekilme var ama bunun adı düşüş değil, hasat zamanı olduğu için, turizm olduğu için gerileyen yumuşak düşüş mutlaka olacaktır. Detay değil, sonuç önemli. Enflasyonla mücadele çok da kolay olmayacak. G20 ülkeleri arasında en yüksek enflasyon rakamı Türkiye'de. ABD son 41 yılın zirvesini gördü. Muhtemelen tekrar yüzde 8.5 seviyesi aşağısında enflasyon rakamı göreceğiz. 13 Eylül kıymetli (ABD enflasyonu). ABD Merkez Bankası Fed'in kararı. 21 Eylül'de Fed'in faiz kararı oldukça önemli. Doların yönü açısından, yatırım pozisyonları açısından bu iki tarihi not alın. 13 Eylül, 21 Eylül, ABD enflasyon rakamları ve faiz kararı.

"DÜŞÜŞLER DOLAR/TL VE GRAM ALTIN FİYATINDAN ALAKASIZ OLACAK"

Dolarını bir hamle yaptıracak olan varsa parite üzerinden bunu dolar, sterlin, altın alarak giriş yapabilir. Bu daha mantıklı bir karar. Petrol fiyatlarındaki düşüşlere dikkat çektim, dolar endeksindeki düşüşlere dikkat çektim. Petrol ve dolar endeksindeki düşüşler önümüzdeki haftalarda çok sık konuşulacak. Petrol fiyatlarındaki düşüşler pompa fiyatlarına yansıyacak. İndirim haberlerini görmüş olacağız. İçeride dolar TL, altının ve gümüşün gram fiyatıyla alakasız olacaktır bu.

Dolar kuru 18.29-18.31 lira. Ekranlardaki fiyatlar yok. Euro/TL 18.32-18.37 aralığında. Euro/dolar paritesi 1 seviyesinden haftayı tamamlıyor. Altının ons fiyatında 1708-1729 dolar aralığını gördük. Aşağı yönlü trend kırılmadı. Psikolojik direnç 1728 dolar seviyesi. Bunun üzerinde 4 saatlik kapanışla 1740 doları kendine hedef olarak belirleyebilir. 1709 dolar üzerindeki görünümün pozitif devam edebilir ama yatay bir seyir var. Gram altın 1003 lira seviyesinde. Gram altın TL 1015-1018 aralığında. Bu haftayı da 1000 lira altından kapatamayan gram altın var. 'Hani'ciler gördü ama. Dünyadan bihaber yaşıyorlar. Gümüş tarafında pozitif görünüm devam etti. Gram fiyatı 11 lira seviyesinde. 12 lira seviyesine kadar bir direnç var. 12 lirada kendine yeniden bir yön belirleyecek. Buradan tekrar bir hızlı toparlanma mı olacak, muhtemelen 11 lira seviyesinin altına sarkmasına çok ihtimal vermiyorum. Ne kadar kalıcı olacak hep beraber görmüş olacağız.

Bitcoin'de 21 bin dolar seviyesi var. Bugün Bitcoin tarafında ciddi toparlanma geldi, umutlar biraz yeşerdi ama 18-22 bin dolar aralığı gerçekliliğini koruyor. Yükseliş için 22 bin dolar üzerinde ataklar gerekiyor. Önümüzde 13 Eylül var devamında 21 Eylül var."

Uyarı: Haberde yer alan bilgiler finans7.com yatırım tavsiyesi değildir.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç