Uzayın İlk Net ve Renkli Fotoğrafı Çekildi: İşte NASA'nın Paylaştığı Görüntü

Uzayın İlk Net ve Renkli Fotoğrafı Çekildi: İşte NASA'nın Paylaştığı Görüntü

Dünya tarihinde bir ilk yaşandı. Gelen son bilgilere göre James Webb, uzayın ilk renkli görüntüsünü- çekti.

Bilim ve Teknoloji 12 Tem 2022 08:59 0
Uzayın İlk Net ve Renkli Fotoğrafı Çekildi: İşte NASA'nın Paylaştığı Görüntü

Ve tarihte bir ilk: Geçtiğimiz aylarda uzaya gönderilen şimdiye kadarki en büyük teleskop  olan James Webb Uzay Teleskobu, uzayın ilk renkli görüntülerini çekti. 

Konu ile ilgili açıklama ise ABD Başkanı Joe Biden'den geldi. Biden yaptığı son dakika açıklamasında, "Bugün ilk kez uzay dünyasının renkli görüntülerini göreceğiz ve galaksilerin nasıl doğduğunu göreceğiz" ifadelerini kullandı. 

Dünyanın yaklaşık olarak 1,5 milyon kilometre uzağında görüntü toplayan teleskop, uzayın derinliklerinde tüm gizemleri çözmemize yardımcı olacak. 

NASA'nın Avrupa ve Kanada uzay ajansları ile ortak şekilde ürrettiği James Webb adlı uzay teleskobu geçitğimiz aylarda uzaya gönderilmişti. 31 yıllık olan Huıbble Uzay teleskobunun yerini alacak teleskop, uzayın şimdiye kadarki ilk renkli fotoğrafını yayınladı. Teleskop , çektiği fotoğrafları net ve odaklaması iyi yapılmış şekilde çekiyor. 

Uzaya gönderilen ve çalışmaları başlayan teleskobun gelen ilk görüntüsünde uzayın renkli şekildeki ilk fotoğrafının çekildiği ve byüleyen bir manzara olduğu görülüyor. 

Gelen ilk görüntülerde 7 bin 600 ışık yılı ileride olan byük gaz bulutu Karina Bulutlusu ve 2 bin ışık yılı uzaklıkta olan, sönmekte olan bir yıldızı çevreleyen Güney Halka Bulutlusunun yer alacağı bilgisi paylaşıldı.

Uzaya meraklı olanları heyecanlandıran paylaşım şu şekilde oldu:

İşte görüntüleri çeken James Webb UZay Teleskobu

Paylaşılan bu görüntüler büyük heyecan ve merak uyandırdı. Kısa sürede dünya üzerinde milyonlarca paylaşımlar alan görüntüler, uzayın çözülemeyen gizemlerinin çözümüne yardımcı olacak. 

Yorumlar (0)

Seç